Facebook Google+ Twitter

ZAiKS chce objąć opłatą reprograficzną tablety i smartfony

ZAiKS wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wprowadzić opłatę reprograficzną od tabletów i smartfonów. Ma to być opłata od "piractwa".

 / Fot. miniyo73/CC BY-SA 2.0/FlickrAndrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na spotkaniu komisji kultury i środków przekazu oraz komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii przyznał, że lista czystych nośników i wysokość opłat od tych urządzeń powinna ulec uproszczeniu. Tym samym, resort przystał na propozycję ZAiKSu, który już w zeszłym roku proponował podobne rozwiązanie - podaje gazetaprawna.pl.

Opłata reprograficzna jest także nazywana opłatą CL, podatkiem od piractwa lub "haraczem dla ZAiKSu". Jest to rodzaj podatku doliczanego do ceny urządzeń i nośników służących do kopiowania. Ma być rekompensatą dla twórców materiałów cyfrowych za straty wynikające z kopiowania ich przez użytkowników różnych nośników danych. Wyrobiec chce wyeliminować z listy czystych nośników te, które są już nieaktualne, czyli kasety magnetofonowe, dyskietki i zastąpić je aktualnymi, popularnymi, powszechnymi, czyli smartfonami i tabletami.

Nowelizacja przepisów jest dość kontrowersyjna, chociażby dlatego, że głównym zadaniem smartfonów i tabletów nie jest kopiowanie, a prowadzenie rozmów, wysyłanie wiadomości, czy używanie mobilnych aplikacji.

Wysokość podatku i termin rozpoczęcia obowiązywania unowocześnionych przepisów nie są jeszcze znane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Podzielam zdanie Marka: "ci ludzie żyją w innym świecie i nie wiedzą, że każdy dodatkowy podatek prowadzi do ubóstwa wielu ludzi w niezamożnym kraju."

Dla 'elyt' stówa to zaledwie grosik, zatem skąd 'elyta' ma znać ciężar podatku "groszowego"?
Córeczka 'elyty' kupuje sobie torebkę za 2 tysiaki, żoneczka buty za 12 tysiaków i wcale tego nie odczuwają w swoim budżecie. Bo też jak mają odczuć, skoro 'elyta' co miesiąc pobiera okrąglutką sumkę z kasy sejmowej, nie płaci za zajmowane mieszkanie w stolicy, wozi siebie (i rodzinę) służbowym samochodem, ma darmowe loty samolotami, a my mu jeszcze fundujemy komputery i tablety. Na same przywileje 'elyt' wydajemy ok. 170 mln zł rocznie!
No to rozwydrzony 'elyta' gmera jeszcze w naszych kieszeniach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nalezy wprowadzić podatek od każdej pary uszu i oczu; wszak nigdy nie wiadomo, czy sobie jakiś oszukańczy osobnik nie kupi urządzenia z drugiej albo i trzeciej reki... sprawę załatwić należy raz a dobrze: od chrzcin do pogrzebu. Wszak to są uroczystości oprawiane w utwory grane, śpiewane, deklamowane a może nawet wyświetlane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niech biorą póki mogą... To tak z bezsilności.

Ale teraz poważnie. Czy ci ludzie żyją w innym świecie i nie wiedzą, że każdy dodatkowy podatek prowadzi do ubóstwa wielu ludzi w niezamożnym kraju?

Jeżeli nie wiedzą, to fatalnie, bo znaczy to ni mniej ni więcej, tylko tyle, że na decydenckich stołkach siedzą niedouki. W przeciwnym zaś przypadku, jeżeli o tym wiedzą, to znaczy, że czynią to świadomie i jest to działanie przeciwko własnym obywatelom, własnemu narodowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten podatek to haracz, czy wszyscy ludzie kopiują... mocodawcy tylko myślą ja wyrwać pieniądze od ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W końcu dobiorą się do tradycji oralnych i nastanie propozycja demokratycznych wyborów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.