Facebook Google+ Twitter

Zajmująco o śląskim folklorze

„Od wieńca adwentowego do dożynkowego czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego”, to tytuł wartościowego opracowania folklorystycznego, wydanego przez Starostwo w Gliwicach.

 / Fot. Adam K. PodgórskiWartościowego tym bardziej, że wszystkie teksty zaprezentowane zostały w językach: polskim, niemieckim i angielskim. Być może kiedyś doczekamy i przekładu śląskiego.

Gliwickie starostwo nie od dziś słynie z dobrych praktyk i inicjatyw w dziedzinie krzewienia idei regionalizmu. Przejawem tego są doroczne konferencje dla nauczycieli, bibliotekarzy, samorządowców i działaczy obywatelskich, popularyzujące regionalne dziedzictwo kulturowe, w tym także niematerialne, a więc tradycje, zwyczaje, obrzędy, wierzenia, przekazy ludowe.

 / Fot. Adam K. PodgórskiPublikacja powstała jako element projektu pn. W krainie utopków i wodzenia niedźwiedzia – promocja śląskiej i polskiej kultury ludowej na przykładzie zwyczajów, obrzędów i legend powiatu gliwickiego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

„Obrzędowość na Górnym Śląsku należy do najciekawszych w skali Polski. Zachowało się na tym obszarze szereg starych wierzeń i obrzędów zanikłych w innych regionach. Jednocześnie Górny Śląsk, będąc terenem różnych wpływów i krzyżowania się kultur, wykazuje niezwykle bogactwo i różnorodność obrzędów i zwyczajów – czytamy we wstępie napisanym przez etnografkę,
Bożenę Kubit.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.