Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18898 miejsce

Zakątki Podlasia - malowniczy Drohiczyn

Drohiczyn to niezwykle malownicza miejscowość położona na Podlasiu niedaleko trasy Białystok – Lublin. Jej urok już dawno odkryli artyści. Andrzej Wajda wykorzystał tutejsze plenery przy realizacji "Nad Niemnem".

Piękno nieskażonej przez cywilizację przyrody – nadbużańskie łąki i rozległe lasy, co roku przyciągają smakoszy przyrody i krajobrazu. Organizowane są tu spływy kajakowe oraz rejsy statkiem po rzece. Zachwyca zwłaszcza widok na dolinę Bugu z Góry Zamkowej. Na samym jej szczycie znajduje się obelisk postawiony w 1928 r. w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto również wiedzieć, że z Górą Zamkową związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi, że ze raz na sto lat ze ściany góry wypływają rycerze. W jakim celu? Tego nie wie żaden śmiertelnik, ale jedno jest pewne – muszą wrócić do podziemi, zanim zabłyśnie świt. Wegług legendy, podczas takiej wyprawy jeden z rycerzy ujrzał na brzegu piękną dziewczynę i zapatrzony w nią zapomniał o powrocie. Od tego czasu błąka się po nadbużańskich łąkach....

Drohiczyn odkryty przez artystów

Niezwykłe zalety tego niewielkiego miasteczka i jego okolic już dawno odkryli artyści. Tutejsze plenery upodobał sobie reżyser Andrzej Wajda i wykorzystał przy realizacji filmu "Nad Niemnem". Górę Zamkową oraz łąki nad Bugiem można podziwiać w "Kronice wypadków miłosnych" i "Pannach z Wilka". W tym drugim filmie jedną z głównych ról gra pochodzący stamtąd aktor Daniel Olbrychski.

Stolica plemienia Jadźwingów

Drohiczyn ma bogata historię. Jest jednym z najstarszych miast na Podlasiu. Odnaleziono tu ślady osadnictwa z X wieku p.n.e. Według niektórych źródeł był stolicą plemienia Jadźwingów. Wielbiciele archeologii z pewnością zechcą zajrzeć do tutejszego muzeum regionalnego. znajdują się w nim pokażne zbiory archeologiczne i etnograficzne. W muzeum diecezjalnym prawdziwym skarbem jest sala papieska. Stoi tam fotel, na którym podczas swojej pielgrzymki w 1999 r. zasiadł papież Jan Paweł II.

Fotografia: "Głos Siemiatycz" www.siemiatycze.com


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jestem również pod urokiem ziemii drochiczyńskiej, którą pamiętam jeszcze z czasów młodości. Czasami wydaje się że tam czas w miejscu stanął.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam Drohiczyn wyjątkowo malowiczy i piękny zakątek Polski warto zobaczyć - ja byłem super !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.