Facebook Google+ Twitter

Zakaz sprzedaży dopalaczy - za czy przeciw?

Młodzież w Rudzie Śląskiej organizuje debatę oksfordzką na temat dopalaczy. Młodzi ludzie chcą uświadomić społeczeństwu, że debata jest prezentacją kultury słowa i zachowania ważną w życiu publicznym, a tak często pomijaną i zapominaną.

www.me.org.pl / Fot. Stowarzyszenie Młodzi EuropyO zbliżającej się kolejnej debacie organizowanej przez rudzkie Stowarzyszenie "Młodzi Europy" oraz Młodzieżową Radę Miasta Ruda Śląska rozmawiam z Krzysztofem Rochowskim członkiem Stowarzyszenia Młodzi Europy.

Wasze stowarzyszenie ma duże doświadczenie w organizowaniu debat oksfordzkich. Teraz podjęliście się bardzo wrażliwego tematu "zakazu sprzedaży dopalaczy". Czy młodzież powinna o tym rozmawiać?
- Tak, temat, jaki podejmujemy w debacie, jest bardzo kontrowersyjny, ale uważamy, iż skoro stało się to tematem dyskusji publicznej, to młodzież również ma prawo o tym rozmawiać. Takie są założenia demokratycznego państwa prawa, każdy może wypowiedzieć swoje zdanie na dany temat. Wszystko zgodnie z ideą popularyzacji aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu społeczeństwa.

Dlaczego wybraliście formułę debaty oksfordzkiej?
- Zapraszając młodzież z Rudy Śląskiej i miast ościennych do debaty, chcemy im uświadomić, że debata jest prezentacją kultury słowa i zachowania, co powinno być
obecne w dyskusjach publicznych. Niestety, brakuje dziś w przypadku zwłaszcza debat politycznych w Polsce tej umiejętności. Dlatego staramy się uczyć młodzież w ramach edukacji nieformalnej tej formy debatowania.

Jak będzie wyglądać taka debata?
- Dyskutować będą dwie przeciwne sobie drużyny, w których skład wejdzie rudzka młodzież - przedstawiciele organizatorów. Jedna z drużyn będzie przekonywać, że należy bezwzględnie zakazać produkcji i handlu dopalaczami, druga natomiast będzie optowała za pozostawieniem ludziom wolnego wyboru. Meritum dyskusji w zasadzie będzie polegało na ustaleniu granicy wolności. Dokąd powinien sięgać liberalizm, a kiedy wolność staje się już niebezpieczna?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jaki był efekt debaty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.