Facebook Google+ Twitter

Zakład Aktywności Zawodowej - praca dla wykluczonych

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-10-21 11:02

W Jarosławiu oficjalnie otworzono Zakład Aktywności Zawodowej Koła PSOUU. Działa on co prawda od stycznia, ale dopiero teraz przyszła pora na pierwsze podsumowania. Okazały się one co najmniej zadowalające!

Oficjalne przecięcie...a w kuchni praca wre... / Fot. R. Michno- Otwarcie ZAZ okazało się ogromnym sukcesem – samych osób niepełnosprawnych, ale także organizacji pozarządowej jaką jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu. Niezwykle ważna była współpraca z Urzędem Marszałkowskim i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - tak relacjonuje pierwsze miesiące pracy ZAZ Mariusz Mituś, przewodniczący Zarządu Koła PSOUU w Jarosławiu - Zakład Aktywności Zawodowej prowadzi działalność gospodarczą, co przy pewnym, określonym przepisami wsparciu ze strony państwa, powoduje konieczność sprostania wymogom wolnorynkowej konkurencji - dodaje.

W Zakładzie zatrudnienie znalazło 30 osób ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W tej grupie ponad połowę stanowią osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które do tej pory uczestniczyły w innych formach wsparcia prowadzonych przez Koło w Jarosławiu takich jak: Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy i Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy.

Głównymi profilami działalności ZAZu są: gastronomia (produkcja i sprzedaż posiłków, obsługa imprez rodzinnych, catering) oraz usługi porządkowo-gospodarcze (usługi porządkowe w budynkach oraz związane z pielęgnacją terenów zielonych). Zgodnie z założeniami odbiorcami ZAZu są w pierwszej kolejności placówki Koła. Później będą to także przedszkola, szkoły, zakłady pracy.

Z usług ZAZ korzystają również klienci indywidualni, pracownicy PSOUU, mieszkańcy pobliskich osiedli mieszkaniowych, mieszkańcy Jarosławia. W sumie jest to ponad 250 osób miesięcznie. Obecnie ZAZ prowadzi także kawiarenkę na jarosławskim Rynku oraz przymierza się do produkcji ekologicznych toreb na zakupy.

Obecnie na terenie Podkarpacia funkcjonuje sześć podobnych Zakładów. W całym kraju jest ich 53, a dla porównania w Niemczech kilkaset.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.