Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24670 miejsce

Zakładali światłowód. Znaleźli... skarb!

Na niezwykle cenne znalezisko natrafiła ekipa remontowa, która w poniedziałek, 17 września 2012 roku zakładała światłowód w okolicach Szkoły Podstawowej nr 9 w ostrowieckiej dzielnicy Denków.

Fragment skarbu znalezionego w Denkowie. / Fot. www.muzeumostrowiec.plPracownicy firmy, wykonującej wykop pod światłowód, dostrzegli w pewnym momencie naczynko, które przy próbie podniesienia rozpadło się. Wypadły z niego stare monety. Powiadomiona o tym fakcie dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 9, Anna Kunat powiadomiła odpowiednie służby. Na miejsce przybyli archeolodzy: Urszula Jedynak, Artur Jedynak i Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno-Archeologicznego Krzemionki. Dokonali oni weryfikacji znalezionych eksponatów.

W sumie okazało się, że denkowski skarb zawierał ponad 180 monet, w większości dobrze zachowanych. Ich pochodzenie oszacowano na pierwsze ćwierćwiecze XVII stulecia. Wśród znalezionych srebrnych monet są drobne grosze, półtoraki, trojaki, szóstaki oraz grubsze, koronne i gdańskie orty z okresu panowania Zygmunta III Wazy. Monety zostaną przebadane jeszcze przez numizmatyka specjalizującego się w tym okresie. Formalnie znaleziskiem rozporządzaCzęść srebrnych monet znalezionych w Denkowie, dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. / Fot. www.muzeumostrowiec.pl Wojewódzki Konserwator Zabytków, do którego Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zwróci się o przekazanie monet.

Ostrowieccy archeolodzy próbują także zrekonstruować naczynko, w którym te bezcenne dziś monety były zgromadzone. Oni również próbują wyjaśnić zagadkę, skąd owe monety w takiej ilości znalazły się w tym właśnie miejscu, czyli na obrzeżach Denkowa, ówczesnego samodzielnego miasteczka włączonego w 1954 roku w granice administracyjne Ostrowca Świętokrzyskiego. Przypuszczalnie zostały one przez kogoś ukryte pod krzyżem, który tu onegdaj stał.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Leszku, niektórzy jak widać bez polityki i jadu żyć nie mogą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, że Gerard Stenc już rozwinął siatkę wywiadowczą do poziomu szeregowych pracowników. Łatwo będzie wyłuskać wszystkich wrogów z PO i PSL, gdy jego "wódz" dojdzie do władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 19.09.2012 19:35

Miasto miało szczęście,że pracownicy nie byli członkami PO i PSL...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 19.09.2012 18:35

pewnie dostali nagroda ... tylko na piwo!!!takie znalezisko powinno być oszacowane kwotowo jak na gieldzie antykow i wypłacać znajdującym te 10% ,, bez targów...jak trzeba to dać i kilkaset tysięcy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
AK
  • AK
  • 19.09.2012 18:04

Dobrze, że panowie kopacze nie zabrali z miejsca bilonu do monopolowego, celem oblania znaleziska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.