Facebook Google+ Twitter

Zakochaj się w starożytnym Rzymie z "Tajemnicami Gordianusa"

"Tajemnice Gordianusa" to książka nietuzinkowa. Można ją pochłonąć w kilka dni, albo rozkoszować się zdecydowanie dłużej, powoli odkrywając ciekawostki i fakty historyczne oplatające kryminalne intrygi. Podejmiesz wyzwanie?

"Tajemnice Gordianusa" to IV tom serii, która zasługuje na szczególną uwagę. Jej autorem jest historyk, który z niebywałą łatwością wprowadza nas w niezwykły świat starożytnego Rzymu. Zmyślona postać Gordianusa na kartach kolejnych tomów wyrasta w naszych oczach na wspaniałego przewodnika: obywatela Rzymskiego - inteligentnego, przenikliwego i obdarzonego mentalnością, która bliska jest nawet nam - współczesnym. Nie burzy to jednak w żaden sposób misternie budowanego, starożytnego świata, który buduje słowem autor. Każde spotkanie, czy spacer bohatera jest pretekstem, by pokazać nam jak wyglądali i zachowywali się na co dzień starożytni Rzymianie obojga płci i najróżniejszych profesji. Ich zajęcia codzienne są jednak tylko tłem opowieści.

Jako historyk, Steven Saylor pozwolił sobie umieścić naszego bohatera w bardzo interesującym okresie dziejów. W tomie czwartym jesteśmy świadkami wielkiego marszu Cezara i przekraczania Rubikonu. Wieści o jego kolejnych posunięciach są jednak dopiero dokonującymi się zdarzeniami. Historia dzieje się więc na naszych oczach, poznajemy ją jednak tak jak starożytni - z bardziej lub mniej wiarygodnych źródeł - plotek i półsłówek zasłyszanych na Forum i w ponurych spelunach.
Gordianus jest powszechnie poważanym obywatelem, choć nie zalicza się do najbogatszych. Bardziej wartościowa od majątku jest jednak jego wiedza i umiejętność odnalezienia się w skomplikowanych realiach politycznych.

Morderstwo dokonane w domu detektywa nie tylko bardzo negatywnie rzutuje na jego sytuację osobistą, ale okazuje się być intrygą sięgającą najwyższych szczebli władzy. Sieć powiązań i komplikacji - także rodzinnych - zmusza Gordianusa do ponownego, aktywnego włączenia się w życie publiczne. Nie stroni więc od rozmów z ważnymi graczami sceny politycznej, by zaraz potem zaszyć się w karczmie okrytej złą sławą, by zdobyć nowe informacje i tropy w podjętej zagadce kryminalnej.

Napięta sytuacja związana z politycznymi perturbacjami tylko utrudnia śledztwo. Czy nasz bohater ponownie wyjdzie z opresji obronną ręką, a co ważniejsze - czy uchroni przed złem wszystkich, na których mu zależy?
Warto zasiąść przy "Tajemnicach Gordianusa" nie tylko, by poznać odpowiedzi na te pytania, ale także po to, by z przyjemnością zatopić się w realiach życia Rzymian sprzed 2000 lat.

Świat, w którym nie ma badań DNA, brak jest możliwości zebrania odcisków palców, czy elektronicznego wyszukiwania podstawowych informacji jest dla nas trudny do wyobrażenia. Starożytni Rzymianie także jednak stawali w obliczu morderstw i mimo zupełnie innej epoki: odnajdywali sposoby, by zdemaskować osoby za mordami stojące. Kolejne spotkania, rozmowy i zdolność do logicznego łączenia pozornie niezwiązanych ze sobą wątków pozwala zwieńczyć mozolne śledztwa Gordianusa sukcesami.
Wątek główny prowadzony w serii o tym bohaterze pozwala po mistrzowsku nakreślić warunki życia ówczesnych ludzi. W książkach odnajdziemy więc nie tylko ogólne i powszechnie znane fakty i ciekawostki, ale wspaniałe i bogate rozwinięcia tych wątków. Kultura i sztuka płynnie łączy się tu z życiorysami najważniejszych ( oraz mało znanych, ale niezwykle barwnych) postaci, które rzeczywiście istniały.

Pisarz wykorzystał posiadaną wiedzę historyczną, by stworzyć świat kompletny i piękny.

"Tajemnice Gordianusa" rozpoczynają zupełnie nowę wątki, dlatego nie jest konieczna znajomość poprzednich opowieści z tej serii. Dość obszerny tom z kilkoma, odrębnymi historiami tytułowego bohatera pozwoli spędzić wiele godzin pośród oliwnych gajów i powiewów ciepłego powietrza znad Adriatyku: czy to nie idealna propozycja na koniec wakacji?Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.