Facebook Google+ Twitter

Zakochaj się w świecie ciszy

Śpiew ptaków, odgłos cieknącej z kranu wody, muzyka, głos ludzki, dźwięk własnych kroków- te dźwięki są nam znane od początku życia. Istnieje jednak też świat ciszy. Lepszy czy gorszy od naszego? Na pewno tak samo fascynujący.

 / Fot. Udo Schröter//CC3.0Od dawna nosiłam się z zamiarem napisania artykułu o języku migowym i życiu osób niesłyszących. Tym tematem zainteresowałam się w ostatnim roku akademickim, kiedy uczęszczałam na swojej uczelni na lektorat Polskiego Języka Migowego. Okazało się, że to nie tylko język, to kultura i cała społeczność. Materiał, który już udało mi się zebrać (między innymi wiedza wyniesiona z zajęć na uczelni) i który wciąż zbieram (kontaktuję się z moją lektorką z UW oraz pracownikami Pracowni Lingwistyki Migowej, a także z paroma innymi osobami z mojej uczelni związanymi z tym językiem, będą więc powstawały kolejne materiały) powinien wystarczyć na kilka artykułów.

W tym tekście, chcę wprowadzić czytelnika w świat ciszy, przedstawić podstawowe problemy i jak zmieniła się sytuacja osób głuchych. Tym artykułem oraz kilkoma kolejnymi chciałabym też pokazać, jak często nadużywamy eufemizmów i chcąc nie chcąc przyczyniamy się do dyskryminacji i deprecjacji osób głuchych. Marzę o tym, by zachęcić kogoś do nauki Polskiego Języka Migowego, a także poznawania i badania Kultury głuchych. Naprawdę warto, bowiem zetknięcie ze światem ciszy gwarantuje niebanalne doświadczenia. W kolejnych artykułach będę poruszała tematy kultury głuchych, kontrowersje wokół systemu językowo-migowego, a także to, jak osoby głuche radzą sobie z przeciwnościami trudnościami w nauce i pracy, a także- czy osobom niesłyszącym łatwo jest znaleźć pracę.

Kiedy budzisz się wczesnym rankiem do pracy czy szkoły, słyszysz śpiew ptaków. Słyszysz, jak pod Twoim oknem sąsiedzi spieszący do swoich zajęć pozdrawiają się i wymieniają uprzejmości. Idąc do łazienki, by odświeżyć się prysznicem lub do kuchni po poranną kawę, słyszysz swoje kroki. Jeśli lubisz słuchać muzyki, zakładasz na uszy słuchawki i, jadąc autobusem, płyniesz w świat ulubionych piosenek. Jeżeli nie masz ochoty w danej chwili słuchać muzyki, słyszysz rozmowy współpasażerów. Wyobraź sobie, że nagle do autobusu wsiadają dwie osoby, których rozmowy nie usłyszysz, choćbyś chciał, ponieważ porozumiewają się za pomocą pewnych znanych sobie gestów i mimiki. Te osoby nie słyszą także tego wszystkiego, co słyszysz Ty i co wydaje Ci się oczywiste i naturalne. Czy jednak na pewno jest to dla nich wielki problem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.