Facebook Google+ Twitter

Zakończ wakacje w "Warszawie Singera"

Od 25 sierpnia do 2 września stolicę opanuje IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Zagoszczą na nim m.in. Szewach Weiss, Kayah, Justyna Steczkowska oraz najzdolniejsze grupy muzyczne i teatralne.

Plakat IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". / Fot. Fundacja ShalomFestiwal "Warszawa Singera" już od 9 lat gromadzi entuzjastów kultury i sztuki żydowskiej. Jego organizator, Fundacja Shalom, zaprasza na pl. Grzybowski, by skosztować żydowskich klimatów. Czeka nas ponad 150 wydarzeń filmowych, literackich, muzycznych i teatralnych.

Alef? Kaszrut? Sztetl?


Dzięki licznym prezentacjom i warsztatom uczestnicy "Warszawy Singera" poznają kwintesencję żydowskiej kultury. Dr Jacob Weitzner pokaże tajniki języka jidysz, Hanna Kossowska wytłumaczy, dlaczego żydzi nie jedzą wieprzowiny, a Jakub Skrzypczak opowie o tradycyjnych małych miasteczkach. Będzie można również zobaczyć mykwę oraz porozmawiać z rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Muzyka łagodzi obyczaje


Oprócz występów Justyny Steczkowskiej czy Kayah, warto posłuchać muzyki klezmerskiej w wykonaniu Polaków ze Slavic Gonzo czy Klezmafour. Na festiwalu spotkamy też tancerzy z Jackiem Młynarskim na czele oraz posłuchamy koncertów fortepianowych. Co ciekawe, nawet wielbiciele śpiewu kantoralnego znajdą coś dla siebie na festiwalu.

Sztuki wizualne


"Warszawa Singera" to wydarzenie, podczas którego można obejrzeć trudno dostępne filmy. Nie wolno przegapić komediodramatu "W poszukiwaniu Palladina" czy dokumentu "Perecowicze". Na festiwalu zostaną zaprezentowane także fotografie z Tel Awiwu, Muranowa czy... Góry Kalwarii. Miłośnicy teatru nie powinni przegapić chociażby sztuk granych przez Teatr Żydowski oraz Nephesh Theatre z Izraela.

Weź ze sobą dzieci


Fundacja Shalom zadbała również o najmłodszych gości "Warszawy Singera". Dzieci poznają żydowskie bajki i legendy oraz wezmą udział w warsztatach plastycznych. W pierwszy weekend września na pl. Grzybowskim staną tradycyjne żydowskie stragany, sklepiki i restauracje - znane z opisów Isaaca Bashevisa Singera.

Poezja i proza


Nadchodzący festiwal to doskonała okazja, by zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi żydowskiej literatury. Odbędzie się spotkanie z Szewachem Weissem, autorem książki "Takie buty z cholewami". Dr Monika Szabłowska-Zaręba przedstawi postacie kobiet w utworach Singera, a Hubert Górski opowie, jakimi sensacjami żyła żydowska prasa w XIX wieku. Warto również udać się na spotkanie z cyklu "Przystanek Poezja".

Prawdziwe perełki


Chętni mogą wybrać się na spacer z przewodnikiem śladami Żydów po Muranowie, Pradze czy ulicach, które już nie istnieją. Także Żydowski Instytut Historyczny otworzy podwoje dla zwiedzających. Jednak gwoździem programu mogą okazać się obchody rozpoczęcia i zakończenia szabatu - to niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się fascynującym obyczajom judaizmu.

Każdy jest zaproszony


Jak widać, IX Festiwal Kultury Żydowskiej obfituje w wydarzenia, których po prostu nie wypada przegapić. Warto zakończyć wakacje w inspirujący i rozwijający intelektualnie sposób. "Warszawa Singera" to dowód na bogactwo i otwartość kultury obecnej w naszym kraju od wieków.

IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", 25 sierpnia-2 września, Warszawa, pl. Grzybowski.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 20.08.2012 21:46

@koszula54 Chrześcijaństwo wywodzi się w prostej linii z judaizmu,więc są to nasze korzenie wiary. Biblia, z której wciąż tyle się uczymy. Papież i biskupi noszą tzw. piuskę,która jest taka sama jak jarmułka w judaiźmie. Zawsze najbardziej w życiu imponowała mi ta wielka wiara i zaufanie Bogu u religijnych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
koszula54
  • koszula54
  • 20.08.2012 20:04

Przecież Festiwal nie jest tylko dla żydów, a mnie, katoliczkę, te rytuały właśnie fascynują! :) Pozdrawiam, mam nadzieję, że do zobaczenia na którymś z wydarzeń!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 20.08.2012 19:54

Bardzo ciekawe. Przyjdę,mieszkam w Warszawie. Jakoś nie pasuje mi słowo " fascynujące obyczaje judaizmu" dla rozpoczęcia i zakończenia szabatu. To bardzo stara religia i religijny rytuał.Może być fascynujące dla kogoś np.kto poszukuje swoich korzeni i nie znał,nie wychował się w religii mojżeszowej i teraz ją odkrywa. Ja się interesuję wszystkimi religiami. Już asystowałam przy tej ceremonii,byłam zaproszona. Pójdę obejrzeć jeszcze raz. Szabat to czas poświęcony tylko Bogu i modlitwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.