Facebook Google+ Twitter

Zakończenie roku dzień wcześniej? Dyrektorzy szkół nie mają do tego prawa

Oficjalne zakończenie roku szkolnego przypada 22 czerwca. Termin ten, ustalony przez ministra edukacji narodowej, nie jest jednak przestrzegany we wszystkich placówkach. Niektórzy dyrektorzy szkół zdecydowali się na rozdanie świadectw już dzisiaj. To jednak kłóci się z przepisami.

Attribution License / Fot. dcJohn/flickrMimo ustalonego terminu, niektórzy dyrektorzy zdecydowali się na wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Ze względu na dużą liczbę uczniów rozdanie świadectw podzielili na dwie tury. Część osób otrzyma je już dzisiaj po odbytych lekcjach, druga część w środę. Jednak z rozporządzenia ministra z 18 kwietnia 2002 r. (Dz.U. nr 46, poz. 432, z późn. zm.) wynika, że dzień zakończenia roku szkolnego oficjalnie przypada na 22 czerwca tego roku. I te szkoły, które wprowadziły wcześniejsze rozdanie świadectw, muszą zapewnić opiekę uczniom także w dniu 22 czerwca. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez placówki jest wysyłanie dzieci na świetlicę, gdzie będą miały zapewnioną opiekę.

Jak zauważa Andrzej Rafa, dyrektor wydziału strategii edukacyjnej z kuratorium oświaty w Katowicach, dyrektorzy szkół nie powinni sami decydować o terminie zakończenia roku szkolnego, skoro minister wydał w tej sprawie rozporządzenie. Rodzice mają prawo zażądać od placówek oświatowych opieki nad pociechami do wyznaczonego przez ministra terminu. Zauważa jednocześnie, że nie można skrócić roku szkolnego poprzez wykorzystanie dni wolnych przeznaczonych do dyspozycji dyrektorów szkół.

Nowelizacja rozporządzenia reguluje także kwestię rozpoczęcia roku szkolnego. Musi on zawsze przypadać na pierwszy powszedni dzień września. Jeżeli 1 września to piątek lub sobota, uczniowie idą na rozpoczęcie roku w pierwszy poniedziałek miesiąca.

[b]Czytaj także: W pogoni za tanimi wakacjami. Gotowi do startu?[/b]

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

> Jeżeli 1 września to piątek lub sobota, uczniowie idą na rozpoczęcie roku w pierwszy poniedziałek miesiąca.

A niedziela to co? W niedzielę można, w piątek nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.