Facebook Google+ Twitter

Zakończono 48 Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy

Trwający 8 dni 48. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (9-16.08.) cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych.

12.08. KONCERT NA TRZECH TENORÓW.Tomasz K uk, Adam Zdunikowski, Adam Sobierajski, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej / Fot. Wojciech ZawadzkiKoncert plenerowy 48 Festiwalu imienia Jana Kiepury w Krynicy 2014 / Fot. Wojciech ZawadzkiW wydarzeniach festiwalowych wzięło łącznie udział ok. 11 000 osób. Sprzedano 5 600 biletów, pozostałe wydarzenia były otwarte dla szerokiej publiczności. Największym zainteresowaniem cieszyły się - wśród koncertów głównych - "Gala opery, operetki i musicalu", koncert plenerowy. Wśród koncertów niebiletowanych rankingi popularności pobił koncert "Jak Kiepura i Marta Eggerth - wyśpiewana historia miłości", w którym uczestniczyło ok. 500 osób. Wśród projekcji multimedialnych prym wiodła "Carmen" z Małgorzatą Walewską w roli głównej (inscenizacja Gliwickiego Teatru Muzycznego). Spotkania z artystami - w Klubie Festiwalowym pojawiło się łącznie 21 śpiewaków - cieszyły się stałą frekwencją: codziennie Salę Balową wypełniało ponad 200 osób.

Wszystkie objęte programem koncerty, których było 14, i wydarzenia towarzyszące odbyły się zgodnie z planem, wszyscy artyści "dopisali". Pogoda, niestety, sprawiła niemało kłopotów i na przykład koncert, który miał się odbyć przy willi "Patria", musiał zostać przeniesiony do Starego Domu Zdrojowego z powodu gwałtownej burzy. Piątkowy koncert plenerowy (15.08.), zwieńczony pokazem ogni sztucznych, zabrzmiał zaś w Domu Festiwalowym - ustawiony na deptaku telebim umożliwił jego transmisję na żywo. 11.08. Projekcje multimedialne w Starym Domu Zdrojowym. / Fot. Bartłomiej Łaskawski


W Festiwalu wzięło udział 265 artystów, w tym 26 solistów, 5 orkiestr i 3 chóry. W sumie wykonano 270 utworów. Przy Festiwalu akredytowało się ponad 30 dziennikarzy.Jan Kiepura i Martha Egerth w Paryżu / Fot. archiwumW ramach organizowanych wydarzeń zakupiono 1500 kwiatów, do wręczanych bukietów i do ozdoby estrady. W Biurze Prasowym wykonano ok. 500 słowików - będących symbolem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju - które przygotowywali i sygnowali zarówno wyśmienici artyści i organizatorzy Festiwalu (dyrektor Opery Krakowskiej - Bogusław Nowak, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju - Małgorzata Michałek, burmistrz Dariusz Reśko, dyrygent Mieczysław Smyda, soliści: m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Bożena i Katarzyna Zawiślak-Dolny, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Tomasz Kuk, Jacek Wójcicki, reżyser Jakub Wocial), jak i goście, kuracjusze czy miłośnicy muzyki.

W dn. 11-18 sierpnia odbywały się ponadto warsztaty operowe Maestry Małgorzaty Walewskiej, dofinansowane przez Związek Artystów Wykonawców STOART, w których wzięło udział 5 osób.
Jan Kiepura / Fot. archiwumFestiwal imienia Jana Kiepury Krynica 2014 wyróżnił się wysokim poziomem artystycznym i organizacyjnym. Udział doskonałych artystów, rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej, powszechnie uznanych dziennikarzy oraz - co najważniejsze - wymagającej publiczność z różnych części Polski, której żywiołowe reakcje i pozytywne komentarze były najlepszym potwierdzeniem sprawdzenia się koncepcji wydarzenia przyjętej przez Operę Krakowska odpowiedzialną za program tegorocznego festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.