Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8262 miejsce

Zakończono badanie zwłok Władysława Sikorskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-26 16:05

Prezes IPN Janusz Kurtyka poinformował, że zakończono badanie zwłok Władysława Sikorskiego. Trumna ze szczątkami generała, przykryta polską flagą została wystawiona pod Wawelem.

Pod Krzyżem Katyńskim odbędzie się uroczystość złożenia trumny w Krypcie św. Leonarda. Specjaliści szukali śladów ewentualnych złamań, urazów i uszkodzeń kości oraz obrażeń wewnętrznych.

Szef Instytutu Pamieci Narodowej nie skomentował pierwszych wyników prac lekarzy z Zakładu Medycyny Sądowej. Dodał, że badania pobranych próbek będą trwały jeszcze kilka tygodni.


Janusz Kurtyka zapowiedział, że IPN będzie chciał wyjaśnić, czy wszystkie brytyjskie dokumenty dotyczące śmierci Władysława Sikorskiego zostały odtajnione. Podkreślał przy tym, że oficjalne informacje dotyczące brytyjskich archiwów są sprzeczne z pojawiającymi się w mediach. Prezes IPN dodał, że będzie starał się dostęp do rosyjskich dokumentów, choć wyraził wątpliwość czy to się uda.

Prokurator IPN Ewa Koj zaznaczyła, że podawanie szczątkowych informacji dotyczących obrażeń i powodów zgonu generała mnoży tylko wątpliwości. Prokurator poprosiła o cierpliwe oczekiwanie na ostateczne wnioski naukowców. Dodała, że za dwa tygodnie poznamy wyniki badań DNA z próbek pobranych z ciała generała.

Zdaniem Ewy Koj, dzięki badaniom będzie można wykluczyć kilka hipotez śmierci Władysława Sikorskiego, pojawiających się w mediach i opracowaniach. Śledcza dodała, że raport z badań najpóźniej zostanie przedstawiony w styczniu.

Prokurator dodała, że wnioski lekarzy z krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej różnią się z opisem z pierwszych oględzin ciała, tuż po jego wyłowieniu z Zatoki Giblartarskiej.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.