Facebook Google+ Twitter

Zakończył się 38. Festiwal Filmowy w Gdyni. Złote Lwy dla "Idy"

W sobotę, 14 września 2013 roku, zakończył się 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody dla najlepszych polskich filmów, ich twórców i aktorów.

Plakat 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni / Fot. materiały prasoweFilmy prezentowane były w czterech grupach: Przegląd Kina Niezależnego, Panorama, Konkurs Młodego Kina i Konkurs Główny. W tym ostatnim konkursie przedstawiono 14 obrazów zrealizowanych w ostatnim roku. Oceniło je jury pod przewodnictwem Janusza Głowackiego. Oprócz niego w składzie jurorskim znaleźli się także: Agata Buzek, Urszula Antoniak, Agnieszka Holland, Christopher Hampton, Kirsten Niehuus i Artur Reinhart.

Podczas gali, którą prowadzili Hanna Lis i Kamil Dąbrowa, przyznano regulaminowe nagrody jury. I tak, nagrodę za zdjęcia do filmu "Ida" otrzymali Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, za scenariusz do filmu "Bilet na księżyc" nagrodzono Jacka Bromskiego ;nagroda za najlepszą rolę żeńską przypadła Agacie Kuleszy za kreację w "Idzie" Pawła Pawlikowskiego, zaś najlepszą rolę męską zagrał zdaniem jury Andrzej Chyra w filmie "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej. Agnieszka Holland wręczyła nagrodę za reżyserię, a otrzymała ją właśnie Małgorzata Szumowska za wspomniany wcześniej film. Nagrodę specjalną jury otrzymali natomiast Sławomir Fabicki za film "Miłość" i Katarzyna Rosłaniec za "Bejbi blues".

Nagrodzono również debiut reżyserski Tomasza Wasilewskiego „Płynące wieżowce” i aktorski Film W imię... przyniósł nagrody Andrzejowi Chyrze i Małgorzacie Szumowskiej. / Fot. materiały prasoweMagdaleny Berus („Bejbi blues”); najlepsze drugoplanowe role zagrali Marta Nieradkiewicz w „Płynących wieżowcach” i Zbigniew Waleryś w „Papuszy” (została nagrodzona także charakteryzatorka tego filmu, Anna Nobel – Nobielska i kompozytor, Jan Kanty Pawluśkiewicz). Laureatami nagród zostali ponadto: Matylda Rosłaniec (za kostiumy w „Bejbi blues”), Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński (scenografia w „Idzie”), Paweł Laskowski (montaż „Drogówki”), Jacek Hamela i Guillaume Le Braz (za dźwięk w filmie „Imagine”).

Scena z filmu Ida Pawła Pawlikowskiego. / Fot. materiały prasoweNagrodę Srebrne Lwy otrzymali reżyser Maciej Pieprzyca i producent Wiesław Łysakowski za film "Chce się żyć" oraz Małgorzata Szumowska i Agnieszka Kurzydło (producent) za film "W imię...". Złote Lwy, główną nagrodę 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni, którą wręczali: Janusz Głowacki, minister kultury Bogdan Zdrojewski i Roman Polański otrzymał film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Odtwórczyni tytułowej roli w tym filmie Agata Trzebuchowska otrzymała nagrodę Wschodzącej Gwiazdy Elle. Elle nagrodziło też Kryształową Gwiazdą za "magnetyczny talent" Dawida Ogrodnika za rolę Mateusza w "Chce się żyć".

Już dzień wcześniej przyznano niektóre nagrody pozaregulaminowe. W Konkursie Młodego Kina nagrodzono „Magmę” Pawła Maślony i „Mazurek” Julii Kolberger. Nagrodę jury młodzieżowego otrzymały „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego; dziennikarze nagrodzili „Idę” Pawła Pawlikowskiego; Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu zdobył obraz „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy; Bursztynowymi Lwami dla filmu o największej frekwencji w kinach otrzymał film „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Nagrodę za całokształt twórczości artystycznej, Platynowe Lwy, otrzymał Jerzy Antczak, twórca niezapomnianych „Nocy i dni” zrealizowanych na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej.

Lubisz dobre filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluję zwycięzcom!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.