Facebook Google+ Twitter

Zakończył się Lubuski Kongres Kobiet. Brało w nim udział 430 uczestniczek

"My kobiety wiemy, że nic nie dzieje się samo. Musimy się uczyć przez całe życie" – powiedziała do uczestniczek marszałek województwa, Elżbieta Polak. Ale najpierw panie z różowymi balonikami i parasolkami przemaszerowały przez centrum miasta.

Do auli Uniwersytetu Zielonogórskiego z całego województwa zjechało ponad 430 pań na III Lubuski Kongres Kobiet. Dla organizatorów, Urzędu Marszałkowskiego, kongres to otwarte forum wymiany myśli i nawiązanie ściślejszych kontaktów.

W tym roku obrady kongresu podzielono na trzy tematyczne panele: władza, zdrowie oraz edukacja. Specjalnymi gośćmi lubuskich pań byli: prof. Marek Spaczyński - szef Kliniki Ginekologii i Ontologii w Poznaniu - oraz Jolanta Barska, burmistrz Nysy na Opolszczyźnie, która jako pierwsza w kraju wprowadziła na terenie swojej gminy Kartę Równości.

- Tu nie chodzi o dosłowną równość, bo ona jest - wyjaśniała burmistrz Lubuszankom. - Chodzi o aktywność kobiet. Jest nas, kobiet, za mało w życiu publicznym, trzeba więc zachęcać, aby kobiety wzięły wiele spraw w swoje ręce. Teoretycznie - kontynuowała - równy dostęp do wszystkich aspektów życia społecznego gwarantuje nam konstytucja. W rzeczywistości zaś okazuje się, że mamy sporo do zrobienia.

- W Lubuskiem żadna kobieta nie jest prezydentem miasta - spostrzegła dr Agnieszka Opalińska z Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Mamy kobietę marszałka województwa, pięć pań jest burmistrzami. Nieco to lepiej wygląda wśród wójtów, zaś na poziomie sołtysów możemy mówić, że jest najlepiej.

Uczestniczkom zaprezentowano ponadto "Europejska Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym", pragnącą eliminować stereotypy oparte na płci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.