Facebook Google+ Twitter

Zakończył się Maraton Pisania Listów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-14 14:55

Ponad 70 tysięcy listów w obronie praw człowieka napisali uczestnicy akcji stowarzyszenia Amnesty International. Maraton Pisania Listów trwał 24 godziny, objął zasięgiem ponad 130 miast Polski.

Draginja Nadażdin, dyrektor Amnesty International Polska, mówi, że listy będą wysyłane do decydentów w wielu krajach świata natychmiast po ich podliczeniu. Stowarzyszenie ma nadzieję, że uda się to zrobić jeszcze przed świętami, o ile fundusze pozwolą na zakup tylu tysięcy znaczków.

Szefowa Amnesty International Polska wysłała 17 listów. Najwięcej listów napisano w sprawie meksykanki Barbary Mendez oraz mołdawianina Siergieja Gurgurowa. Mendez została pobita i zgwałcona przez policjantów, trafiła za kratki. Gurgurowa zaś brutalnie pobiły mołdawskie służby mundurowe, ma uszkodzony kręgosłup. Oboje nie mieli do kogo się zgłosić o pomoc.

Jednym z zeszłorocznych sukcesów Maratonu Pisania Listów była między innymi sprawa 19-letniej mieszkanki Arabii Saudyjskiej. Została ona zgwałcona, a lokalny sąd skazał ją za "przebywanie z obcymi mężczyznami". Dzięki akcji Amnesty International, udało się doprowadzić do jej ułaskawienia.

Według przedstawicieli Amnesty, pisanie listów to jeden z najskuteczniejszych sposobów upominania się o prawa człowieka. Maraton wymyśliło w 2001 roku warszawskie środowisko tej organizacji.

Amnesty International jest niezależną organizacją obrońców praw człowieka. Walczy między innymi o uwolnienie więźniów sumienia, sprawiedliwe procesy sądowe. Protestuje przeciwko torturom i karze śmierci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.