Facebook Google+ Twitter

Zakończył się powszechny spis organizmów morskich

Wielki spis organizmów morskich zakończył się 2 sierpnia bieżącego roku. Badania trwały przez ponad 10 lat, prowadził je zespół prawie 3 tysięcy naukowców z 80 krajów. Projekt pochłonął 650 milionów dolarów.

Najnowszy gatunek KRABA - o nazwie KIWA HIRSUTA. Odkryty przez naukowców w 2005 roku w wodach Pacyfiku. / Fot. Wikimedia Comons - wolne zasobySpis sfinansowała Fundacja Alfreda Sloana. Badacze w poszukiwaniu nowych gatunków posługiwali się wszelkimi dostępnymi metodami. Podczas prac wykorzystywane były zarówno zapiski rybaków, jak i najnowocześniejsze technologie.

W ten sposób stworzone zostały mapy ekosystemów, badano oceany do głębokości prawie 5 km. Jak się okazało po zakończeniu badań, jest to dopiero początek całego przedsięwzięcia. Naukowcy nadal nie wiedzą co kryje 95 procent oceanów. Dlatego potrzebne są dalsze badania i następne spisy.

Naukowcy sądzą, że w oceanach jest co najmniej milion gatunków. Ale nie jest to liczba ostateczna.

Do wcześniej odkrytych 230 tysięcy gatunków - dzięki spisowi dodano ponad 1200 nowych gatunków, w tym: 562 skorupiaków; 191 mięczaków; 92 parzydełkowce, 70 gąbek, 67 wieloszczetów, 60 nicieni, 50 strunowców, 48 szkarłupni, 26 drobnoustrojów i 37 innych gatunków - glonów, robaków i ramienionogów.

W podanej statystyce trzeba także uwzględnić 5 tysięcy gatunków, które nie zostały jeszcze skatalogowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.