Facebook Google+ Twitter

Zakończył się rajd Wisły 2007 promujący "narodowy produkt turystyczny"

Współautorzy: Anna Krynicka

Dziś zakończył się drugi rajd Wisły 2007. 150 uczestników przyjechało z Wisły do Gdańska po przejechaniu około 1200 km wzdłuż rzeki Wisły. Cel? Zbudowanie Wiślanej Trasy Rowerowej.

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników rajdu. / Fot. J.BogdanowiczZaczęło się 25 maja w Wiśle i... Bielsku-Białej. Rajd Wisły wyruszył z dwóch miast. Większość uczestników (100 rowerzystów) rozpoczęło rajd o godz. 10.00 na placu Hoffa w Wiśle, pozostali (50 osób) przygodę zaczęli dopiero o godz. 12.00 w Bielsku-Białej. Wszyscy uczestnicy spotkali się w Czechowicach- Dziedzicach i stamtąd już razem jechali na metę do Gdańska.

Rajd, trwający od 25 maja do dzisiaj, miał 15 etapów. Najkrótszy był odcinek Toruń- Trasa RAJDU WISŁY 2007 / Fot. J.BogdanowiczBydgoszcz bo zaledwie(!) 5 km dziennie, najdłuższa trasa, prowadziła z Krakowa do Zalipia i miała aż 105 km! Przejeżdżając dokładnie 1168 km, odwiedzili 230 miast!

Cała trasa prowadziła wzdłuż Wisły (stąd nazwa). Rowerzystom przyświecał jeden cel: zbudowanie "Wiślanej Trasy Rowerowej". Jak wiadomo, Polska nie jest zbyt przyjazna rowerzystom: brakuje dróg rowerowych. "Wiślana Trasa Rowerowa" ma być ciekawa, prowadzić przez wszystkie miasta znajdujące się wzdłuż rzeki i przede wszystkim bezpieczna. "Trasa będzie z zasady wyłączoną z ruchu zmotoryzowanych drogą dla rowerzystów" - czytamy w ulotce poświęconej rajdowi. Jej początek to źródło rzeki - miasto Wisła, a kończyć się będzie u ujścia do Bałtyku.

Organizatorka rajdu- Barbara Talik-Góral. / Fot. J.BogdanowiczZ ulotek dowiadujemy się, że droga ta ma być "narodowym produktem turystycznym, wyróżniającym się na rynku europejskim", a także to szlak który "będzie odpowiadał na potrzeby rowerzystów i będzie dla nich w 100 proc. bezpieczny".

Jedna z organizatorek rajdu, Barbara Talik- Góral, mówi: - Celowo trasa prowadzić ma przez małe miejscowości. Dzięki temu możliwy będzie rozwój turystyki. Wsie, małe miasta będą musiały umożliwić pobyt rowerzystom. Zapewnić miejsce do spania, jedzenie... Powstaną nowe miejsca pracy. Zagraniczni turyści poznają Polskę. Dodaje też: - Z roweru łatwiej, niż z samolotu, prawda?

Budowę "Wiślanej Trasy Rowerowej" popierają też eurodeputowani, m.in M. Handzlik, L. Geringer de Oedenberg, Marszałek Województwa Pomorskiego - Jan Kozłowski przygotowuje się do podpisania "Błękitnej wstęgi". / Fot. J.BogdanowiczJ. Wojciechowski, B. Klich, J. Onyszkiewicz, M. Siwiec. - A Marszałek Jan Kozłowski, przewodniczący Konwentu Marszałków obiecał, że przekona innych marszałków do tego pomysłu! - cieszy się pani Barbara Talik-Góral. Jan Kozłowski, obecny na zakończeniu Rajdu Wisły 2007, podpisał nie tylko deklarację, iż popiera budowę, ale i Błękitną Wstęgę, którą przywieźli rowerzyści. Są na niej imiona mieszkańców miast znajdujących się na trasie rajdu.

Meta rajdu. / Fot. J.BogdanowiczPo pamiątkowym zdjęciu, rowerzyści odjechali do Gdyni, skąd o godz. 20.40, specjalnie wynajętym pociągiem wrócą do siebie. W Bielsku-Białej, mieście z którego wyjeżdżali (50 uczestników) będą o 8.45 rano. Ale czy warto było?

- Jak najbardziej! Super! Świetnie! Bardzo nam się wszystkim podobało. Początki były najtrudniejsze. Potem, jak to zwykle bywa, co etap to łatwiej. Końcówkę rajdu to przejechaliśmy już prawie na jednej nodze! Chociaż ostatni etap był zdecydowanie najtrudniejszy. W końcu to ok. 100 km i to w ogromnym upale. Ale oczami wyobraźni widzieliśmy już metę... - kończy jeden z uczestników rajdu.

Jeżeli i ty chcesz poprzeć budowę "Wiślanej Trasy Rowerowej" podpisz się: http://rajdwisly.pl/articles.php?id=22

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Plus za materiał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za propagowanie zdrowego stylu zycia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście - władze powinny zadbać o zwiększenie ilości ścieżek rowerowych w Polsce. Dzięki temu każdy rowerzysta poczułby sie bezpieczniej... Nie mówiąc już o przyjemności komfortowej jazdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ojej! przez pomyłkę skomentowałam artykuł mojej siostry korzystając z jej konta, serdecznie przepraszam, takie są uroki dzielenia komputera z rodzeństwem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetne fotki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.