Facebook Google+ Twitter

Zakończył się V Festiwal Sacrum - Profanum

Sacrum - Profanum to jeden z najmłodszych , ale i jeden z najpopularniejszych krakowskich festiwali. Dzięki niemu mamy możliwość gościć co roku znakomitych polskich i zagranicznych artystów: solistów, orkiestry i zespoły kameralne.

Spektakl Bernstein Broadway w Nowej Hucie Cadilac / Fot. Jacek TomaszewskiW tym roku na festiwalu zagościli tacy wykonawcy jak: Marc Mińkowski, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, orkiestra AUKSO, London Sinfonietta, Paul Hillier i Teatre of Voices.

Każdy festiwal Sacrum - Profanum jest ważnym wydarzeniem artystycznym w kalendarzu krakowskich imprez.
To właśnie ten festiwal o zróżnicowanym i bogatym repertuarze, z jednej strony przyciąga koneserów, z drugiej poprzez poszukiwanie niekonwencjonalnych form wyrazu - poszerza kręgi odbiorców.

Tegoroczny festiwal to już jego piąta edycja , która powitała nas muzyką wybitnych kompozytorów zza oceanu. W krakowskiej Filharmonii im. K. Szymanowskiego słuchacze mieli możliwość wysłuchać utworów George’a Gershwina i jego „Rhapsody in Blue „ Milesa Dawisa, Charlesa Ivesa, Johna Adamsa i Ellitta Cartera. Dawna fabryka „Emalia” rozbrzmiewała utworami Philipa Glassa, Steve’a Reicha i Johna Cage’a, natomiast w Nowej Hucie zagościła muzyka Leonarda Bernsteina.

Spektakl Bernstein Broadway w Nowej Hucie / Fot. Jacek TomaszewskiW tym roku w postindustrialnej scenerii walcowni stali w Nowej Hucie rozbrzmiewała muzyka Leonarda Bernsteina, spektakl muzyczny obejrzało ok. 9000 melomanów, wyreżyserowany został przez Konrada Imielę , a widzowie mieli możliwość podziwiać artystów nie tylko w repertuarze wokalnym , a także w popisach kaskaderskich i balecie pod dachem hali.

Scenografia zaproponowana przez Marka Brauna i Sławomira Pankiewicza przeniosła widzów do Central Parku w nowojorskim city, gdzie przechadzały się zakochane pary, dzieci bawiły się i jeździły na rowerach, a różowe cadillaki przywoziły znane osobistości na występy. Tomasz Raczek jako narrator swoim spokojnym
wytonowanym głosem wprowadzał widzów w odpowiedni nastrój przed wykonaniem kolejnego utworu, a w pięknych utworach kompozytora wystąpili: Agata Zarayan, Dorota Miśkiewicz, Krystyna Prońko, Lora Szafran, Partycja Gola, Beata Bednarz, Hania Stach, Iwona Hossa, Mieczysław Szcześniak, Tymon Tymański, Anrzej Lampert i Dariusz Stachura.

Spektakl Bernstein Broadway w Nowej Hucie / Fot. Jacek TomaszewskiOrganizatorem projektu było krakowskie biuro festiwalowe, które jak zwykle zadbało o należytą oprawę wszystkich koncertów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.