Facebook Google+ Twitter

Zakończył się XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej

Już po raz XVII do Jarosławia na Podkarpaciu licznie przybyli miłośnicy muzyki dawnej i tradycyjnej.

Cantilena Antiqua (Włochy) Epos epicka i biesiadna liryka łacińska czasów Karola Wielkiego (IX-X w.). Teksty Horacego, Boecjusza i Wergiliusza (zrekonstruowane fragmenty „Eneidy”). Śpiew, lyra, cythara, tibiae, fidula, cymbala, psalterium, tintinna / Fot. Marcin MituśUroczystą Mszą gregoriańską zakończył się 30 sierpnia w Jarosławiu XVII Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni". Dzień wcześniej w finałowym koncercie zabrzmiała Messe de Notre Dame Guillaume de Machauta w wykonaniu Chóru Festiwalowego pod dyrekcją Marcela Pérèsa.

W tym roku w festiwalu wzięło udział kilkudziesięciu artystów z Rosji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji, Rumunii, Serbii oraz Polski. Podobnie jak w latach ubiegłych, uczestnicy imprezy mieli okazję uczestniczyć wraz z artystami w codziennych warsztatach, seminariach i biesiadach. W ten sposób zdobyte umiejętności wykorzystywane były podczas codziennych jutrzni, nieszporów i mszy w rycie gregoriańskim oraz w Chórze Festiwalowym, który po zaledwie kilku dniach prób wykonał w koncercie finałowym pierwszą, nieanonimową polifoniczną mszę Guillaume de Machaut "Messe de Notre Dame". Chórowi przewodniczył wybitny francuski muzyk i śpiewak, badacz muzyki dawnej Marcel Peres.

Capella Regia dyr. Robert Hugo (Czechy) Barokowa muzyka czeskich i polskich klasztorów A. Mazak, A.Jarzębski, B.M. Černohorský, G.G. Gorczycki, W.G. Jacob, J.C.F. Fischer / Fot. Marcin MituśJarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest kontynuacją festiwalu muzyki dawnej, jaki przed laty odbywał się w Starym Sączu. Organizowany jest zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Koncerty odbywają się każdego wieczoru w zabytkowych jarosławskich świątyniach, także w cerkwi grekokatolickiej oraz na miejskim rynku.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu. Od początku istnienia festiwal współorganizowany jest przez klasztor oo.dominikanów w Jarosławiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.