Facebook Google+ Twitter

Zakończyła się misja Phoenixa na Marsie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-11 13:27

Marsjański łazik Phoenix zakończył misję. Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o całkowitej utracie łączności z pojazdem.

Phoenix milczy już od ponad tygodnia, ostatni sygnał nadszedł drugiego listopada. Amerykańscy eksperci starają się nawiązać kontakt z łazikiem, ale nie spodziewają się sukcesu. Pojazd jest narażony na temperatury sięgające minus stu stopni, ma też trudności z ładowaniem baterii słonecznych.

Mimo to, zdaniem Lesley Tamppari z NASA misja zakończyła się sukcesem, a wszystkie jej cele zostały osiągnięte. Jej uczestnicy wykryli wodę i widzieli opady śniegu. - Wiemy, że wodny lód znajdował się mniej więcej metr pod powierzchnią. Badana gleba okazała się lekko zasadowa, więc wiemy, że na Marsie panują stosunkowo łagodne warunki - powiedziała Tamppari.

Phoenix wylądował na Marsie w maju. Jego misja miała trwać trzy miesiące, ale udało się ją przedłużyć o kolejne dwa. Inne łaziki, Opportunity i Spirit, nadal działają w innych rejonach, bliżej równika. Kolejny marsjański pojazd, MSL poleci na czerwoną planetę w przyszłym roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.