Facebook Google+ Twitter

Zakończyła się piąta edycja Regionalnego Konkursu Poetyckiego Po Śląsku

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej podsumowywano piątą edycję Regionalnego Konkursu Poetyckiego Po Śląsku, im. ks. Norberta Bonczyka.

Okładka / Fot. Adam K. PodgorskiW tym roku z nazwy imprezy zniknęło określenie „w gwarze śląskiej”, widocznie nie odpowiadające aspiracjom miłosniów języka śląskiego. Jury, pod przewodnictwem Macieja Szczawińskiego, podzieliło wawrzyny śląskiego Homera. Pierwsza nagroda przypadła Krzysztofowi Kokotowi z Nowego Targu, dwie drugie - Bogdanowi Nowickiemu ze Świętochłowic i Tytusowi Kamilowi Rylskiemu z Zabrza, trzecia - Ewelinie Kuśce z Jastrzębia Zdroju.

Pokłosiem wszystkich dotychczasowych konkursów stało sie wydanie alamachu poetyckiego „Sznita z bajlagom”, z przedmową inspiratora i głównego organizatora, imprezy Krystiana Gałuszki.
W przedmowie zawarł on celną konstatację: Liryka zapisana w etnolekcie śląskim nie jest „drewniana” - jak określił ją jeden z krytyków. Jest naturalna i żywa, szczególnie dla osób, dla których język serca” jest językiem pierwszym.

Tomik, ze stylową okładką zaprojektowaną przez Jerzego Obrodzkiego, zawiera utwory aż 23 poetów, którzy zdobywali laury w dotychczasowych trurniejach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.