Facebook Google+ Twitter

Zakończyła się rosyjska konferencja ws. katastrofy smoleńskiej

Spodziewam się, że nasza dzisiejsza konferencja wyczerpie temat stanu śledztwa w sprawie katastrofy polskiego samolotu - zapowiedział przedstawiciel Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

Zapytany przez dziennikarza o pogłoskę mówiącą o obecności polskich szpiegów w komisji śledczej MAK, przedstawiciel rosyjskich śledczych jednoznacznie zaprzeczył podobnym insynuacjom.

W odpowiedzi pytanie o to, czy można już mówić o winnych katastrofy prezydenckiego samolotu, reprezentant KŚFR powiedział, że śledztwo rosyjskie zmierza ku końcowi, zatem ta kwestia wkrótce zostanie rozstrzygnięta, lecz teraz nie można jeszcze mówić o winie jakichkolwiek osób.

W odniesieniu do kwestii terminu przekazania szczątków samolotu stronie polskiej, przedstawiciel KŚFR powiedział, że nie może określić daty. Zapewnił natomiast, że nastąpi to niezwłocznie po zakończeniu trwających obecnie badań prowadzonych przez ekspertów rosyjskich.

Komentując doniesienia o postrzeganiu fragmentacji wraku jako niszczenia dowodów rzeczowych, reprezentant rosyjskich śledczych zapewnił, iż szczątki samolotu rozcinano tylko i wyłącznie wówczas, gdy występowała konieczność wydobycia z nich ciał pasażerów. Śledczy dodał, że był świadkiem rozcinania szczątków samolotu i nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, iż niszczenie dowodów nie miało miejsca.

Poproszony o ustosunkowanie się do raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), Władimir Markin z KŚFE powiedział, że nie znaleziono dowodów, które podważałyby wnioski ze śledztwa prowadzonego przez zespół pod przewodnictwem Tatiany Anodiny.

Zapytany o kwestię domniemanego wywierania wpływu na działanie smoleńskich kontrolerów lotu, przedstawiciel śledczych oświadczył, że jest za wcześnie na formułowanie osądów w tej sprawie. - Faktem jest, że kontrolerzy prowadzili rozmowy telefoniczne, nie można jednak stwierdzić, czy, a jeśli tak, to w jakiej mierze, rozmowy te miały wpływ na postępowanie obsługi naziemnej.

W trakcie konferencji nie została jednoznacznie rozstrzygnięta kwestia, czy w sytuacji złych warunków pogodowych kontroler lotu miał czy też nie miał obowiązku albo prawa skierowania samolotu na lotnisko zastępcze.

Czytaj też: Konferencja polskich prokuratorów wojskowych - relacja online

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.