Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26651 miejsce

Zakończyli szkolenie. Teraz wyjadą na misję do Kosowa

115 funkcjonariuszy jednostek specjalnych policji zakończyło specjalistyczne szkolenie przez wyjazdem z misją pokojową na Bałkany. W poniedziałek zaprezentowali na oficjalnym pokazie zdobyte podczas szkolenia umiejętności

Akcja odbicia zakładnika z rąk terrorystów. / Fot. Marcin KamińskiStu piętnastu funkcjonariuszy policji z jednostek specjalnych zakończyło dzisiaj specjalistyczne szkolenie. Przez miesiąc w Szkole Policji w Słupsku zdobywali dodatkowe umiejętności do pełnienia misji pokojowej ONZ na Bałkanach. Ich wyjazd planowany jest na początek czerwca.

Odbicie zakładnika z rąk terrorystów.  / Fot. Marcin KamińskiW Kosowie policjanci będą między innymi zajmowali się działaniami antyterrorystycznymi, ochroną i konwojowaniem osób oraz specjalnych przesyłek. Do ich obowiązków będzie należało też zatrzymywanie zbrodniarzy wojennych oraz członków zorganizowanych grup przestępczych. W skład jednostki wchodzą między innymi antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, psycholog, a także specjaliści do spraw łączności, informatyki i transportu.

– Zmieniany jest dotychczasowy program szkolenia, bo sytuacja w Kosowie też jest inna – mówi komendant słupskiej szkoły policji inspektor Stanisław Bukowski. – Mamy już pięć lat doświadczeń. Za każdym razem są nowe zagrożenia i doświadczenia. Program jest co pół roku modyfikowany w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo i spokój w rejonie Kosowa.

Przebrani za agresywny tłum policjanci próbują sprowokować swoich umundurowanych kolegów. / Fot. Marcin KamińskiW poniedziałek przed specjalną komisją z Chorwacji polscy funkcjonariusze zaprezentowali swoje umiejętności. Część z nich przebrała się za kibiców i okrzykami "białe kaski robią laski", "policja to ch...", "znam cię gnoju ze stadionu" próbowała wyprowadzić z równowagi swoich kolegów w pełnym rynsztunku bojowym. Mundurowi jednak nie dali się sprowokować i zwartą kolumną doprowadzili do ucieczki i rozbicia demonstracji. W innej zainscenizowanej akcji antyterroryści pokazali odbicie z rąk porywaczy VIP-a. ćwiczenia oraz pełne szkolenie zostało wysoko ocenione przez oficera z Chorwacji.

– Myślę, że są doskonale przygotowani do pełnienia służby na Bałkanach – stwierdza insp. Dean Čadonič z biura koordynacji misji pokojowych. – Na pewno sobie bez problemów poradzą podczas wypełniania zadań.

Agresywni demonstranci uciekają w popłochu.  / Fot. Marcin KamińskiPolscy policjanci uczestniczą w misjach pokojowych od 1999 roku. W tym czasie specjalistyczne przygotowania w słupskiej Szkole Policji przeszło ponad tysiąc stu funkcjonariuszy. Obecnie pełnią służbę w pokojowych misjach ONZ w Bośni i Hercegowinie, Gruzji, Kosowie, Liberii oraz Macedonii. Po raz pierwszy w Kosowie polscy policjanci pojawili się jesienią 2000 roku. Wyjazd jednostki specjalnej z Polski nastąpi prawdopodobnie 8 czerwca. Obecna zmiana funkcjonariuszy policji jest już 13. w historii misji pokojowych misji na Bałkany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.