Zakończyły się igrzyska paraolimpijskie

Wczoraj - 17 września, w Pekinie, odbyła się ceremonia zamknięcia XIII Igrzysk Paraolimpijskich. Zatem można pokusić się o ich podsumowanie.

W stolicy Chin, w 20 dyscyplinach, rywalizowało 4 200 zawodników ze 148 krajów świata.

W klasyfikacji medalowej, podobnie jak w Atenach zwyciężyły Chiny z 211 medalami (89 złotych, 70 srebrnych i 52 brązowych). Na kolejnych miejscach uplasowały się Wielka Brytania (102 medale) i USA (99 medali). Polska zdobyła 30 medali (5 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych), czyli o 24 mniej niż w Atenach, jednak zachowała poprzednie, osiemnaste miejsce w klasyfikacji medalowej.

Tegoroczne igrzyska paraolimpijskie, podobnie jak zakończone wcześniej igrzyska pełnosprawnych atletów, miały swoich wielkich bohaterów. Jednym z nich był "Michael Phelps Paraolimpiady" - niespełna 20-letni Australijczyk - Matthew Cowdrey, który w pływaniu zdobył pięć złotych i trzy srebrne medale. Jasno błyszczały też gwiazdy Kanady - Chantal Petitclerc i RPA - Natalie du Toit. Obie panie wygrały wszystkie ze swoich pięciu konkurencji w jakich startowały. Ta ostatnia rywalizowała ponadto w igrzyskach olimpijskich z pełnosprawnymi koleżankami. Podobne plany miał jej rodak Oscar Pistorius, jednak zezwolenie na start z pełnosprawnymi zawodnikami otrzymał na tyle późno, iż nie był w stanie podjąć z nimi walki. Ten niezwykle sławny ostatnio biegacz, na dystansach 100, 200 i 400 metrów okazał się natomiast bezkonkurencyjny dla swoich niepełnosprawnych rywali.

Świetnie spisały się też polskie zawodniczki. Katarzyna Pawlik w pływaniu zdobyła jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal, oprócz tego dwa pozostałe finały kończyła na piątym i ósmym miejscu. Druga znakomita pływaczka - Joanna Mendak, stawała po razie na każdym ze stopni podium. Polska fenomenalna tenisistka stołowa która, podobnie jak Natalie du Toit rywalizowała wcześniej z pełnosprawnymi zawodniczkami, nie zawiodła oczekiwań kibiców. Natalia Partyka powtórzyła sukces z Aten, zdobywając indywidualne mistrzostwo oraz wraz z Małgorzatą Grzelak wicemistrzostwo w grze podwójnej kobiet.

Podwójnymi medalistami są też Alicja Fiodorow i Paweł Piotrowski, którzy wywalczyli po jednym srebrnym i jednym brązowym krążku oraz Renata Chilewska, która dwukrotnie stawała na najniższym stopniu podium.

Medale zdobyli również:

złoty:
- Andrzej Zając z pilotem Dariuszem Flakiem w kolarskim wyścigu szosowym na dystansie 96,8 km, trasę pokonali w 2:14.44.

- Ewa Zielińska w skoku w dal.

Niestety nie obyło się bez skandalu. Wywołali go irańscy koszykarze na wózkach, którzy wycofali się przed ćwierćfinałem z turnieju. Oficjalnie przyczyna było przesunięcie godziny rozgrywania meczu przez organizatorów. Nieoficjalnie jednak media spekulowały, że prawdziwą przyczyną była możliwość spotkania się w półfinale z reprezentacją Izraela, którego Iran nie uznaje. Podobne przypadki wycofywania się irańskich zawodników z rywalizacji z Izraelczykami miały tez miejsce na tegorocznych Igrzyskach olimpijskich oraz cztery lata temu w Atenach.

Podobnie jak poprzednie igrzyska paraolimpijskie, również tegoroczne nie były dostrzegane przez media. W Polsce ich rozpoczęcie i zakończenie pozostało bez większego echa. Być może warto pokazać szerzej kolejne igrzyska w Londynie, skoro nasza reprezentacja paraolimpijczyków zdobyła trzykrotnie więcej medali, niż ich pełnosprawni rywale.