Facebook Google+ Twitter

Zakończyły się II Letnie Ostródzkie Fanaberie Filmowe

W Ostródzie w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia odbywała się prawdziwa uczta dla kinomaniaków. Druga edycja Letnich Ostródzkich Fanaberii Filmowych na pewno zaspokoiła głód prawdziwych smakoszy kina.

 / Fot. oficjalne logo pokazówOstróda to nie Cannes i Złote Palmy ani Berlin i Złote Niedźwiedzie. Tym bardziej nie Los Angeles i Oscary. Nie zmienia to jednak faktu, że wielbiciele dobrego kina znajdują się również tutaj. Stąd też pomysł zorganizowania w Ostródzie pokazów filmowych, które w tym roku odbyły się już po raz drugi. Po raz drugi też przyciągnęły wielu amatorów srebrnego ekranu (ok. 1000 osób).

Coś dla ducha...


Letni przegląd nie ma formuły konkursowej. Filmy nie są oceniane przez jury jako lepsze lub gorsze. Impreza, jak mówi przewodniczący Rady Programowej L.O.F.F prof. dr hab. Marek Sokołowski, ma być formą rozrywki, również tej intelektualnej. Zapewniły ją bezpłatne pokazy 28 filmów pełnometrażowych. Zostały one zaprezentowane na trzech scenach z wielkoformatowymi ekranami, które zostały ustawione na ostródzkim zamku, hali sportowej i na plaży nad Jeziorem Kajkowskim. Repertuar filmów był różnorodny i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wyświetlano zarówno filmy stare, jak też te, które niedawno mieliśmy okazję podziwiać na ekranach kin. Produkcje polskie i zagraniczne.

Filmy zostały podzielone tematycznie na siedem grup po cztery filmy: Dobre i polskie( "Jasminum", "Anioł w Krakowie", "Wróżby kumaka", "Po sezonie"), Polski western( "Prawo i pięść", "Wilcze echa", "Baza ludzi umarłych", "Nikt nie woła"), Wojna i miłość( "Głowa w chmurach", "Kukułka", "Drezno", "Czarna księga"), Fantasy( "Wiedźmin", "Volkodav. Ostatni z rodu Szarych Wilków", "Beowulf", "Nomad"), Rosyjskie hity eksportowe( "Alosza", "Polowanie na piranię", "Oligarcha", "Odliczanie"), Europa da się oglądać( "Życie na podsłuchu", "Trzy pokoje melancholii", "Kontrolerzy", "36") oraz Polski horror( "Wilczyca", "Powrót Wilczycy", "Lokis", "Legenda").

Letnia edukacja filmowa


Tegoroczny pokaz nieco różnił się od poprzedniego. Został wzbogacony o wykłady z cyklu letniej edukacji filmowej. Wystąpili specjaliści, którzy zajmują się filmem i kinem.

Punktem odniesienia do polskich westernów był wykład socjologa kultury prof. dr hab. Marka Sokołowskiego z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, pt."Formuła kina eastern". Dr Aleksandra Drzał, filmoznawca, poruszyła kwestię podziału kina w prezentacji "Kino europejskie czy Hollywood?". O kinie rosyjskim w wykładzie "Nowe filmy rosyjskie - kino nie całkiem znane" opowiedział Grzegorz Pieńkowski związany z Filmoteką Narodową. A odpowiedzi na pytanie „Czy lubimy polskie filmy” próbował udzielić kulturoznawca prof. zw. dr hab. Tadeusz Miczka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Filmy prezentowane po każdym wykładzie nawiązywały do wypowiedzi zaproszonych specjalistów. Był to duży plus, ponieważ pozwoliło to spojrzeć na obrazy w nowym świetle.

Ale L.O.F.F to nie tylko filmy. W przerwach pomiędzy maratonami odbyło się wiele imprez towarzyszących. Rozegrano XII Międzynarodowy Wyścig Pokoju w kapsle. Na plaży zorganizowano zawody pływackie i konkurs na najładniejszą budowlę z piasku. Program dla dzieci obejmował występ Jana Wojdaka.

Ostródzką publiczność rozśmieszał kabaret DŁUGI. Odbył się również III Festiwal Folkowy, na którym wystąpiły zespoły: Orkiestra św. Mikołaja, Caci Vorba oraz Burdon. Koncert zagrała też grupa Leszcze. L.O.F.F nie ma takiej tradycji jak Festiwal Polskich Filmow Fabularnych w Gdyni, czy Krakowski Festiwal Filmowy. Nie jest też organizowany z takim rozmachem. Przynajmniej na razie, bo przecież trzeba od czegoś
zacząć.

Więcej informacji dotyczących filmów prezentowanych na pokazach można znaleźć na oficjalnej stronie L.O.F.F [/a]http://www.loff.ostroda.pl;www.loff.ostroda.pl[a/].

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.