Facebook Google+ Twitter

Zakończyły się II Warszawskie Targi Książki. Krótkie podsumowanie

Ich organizatorzy mogą mówić o sukcesie. Tegoroczne WTK to ponad 600 wydawców z 15 krajów świata, kilka tysięcy tytułów i tysiące miłośników literatury.

Zakończyły się II Warszawskie Targi Książki. / Fot. ppdigital, domena publiczna, http://morguefile.com/Podobnie jak robi się to na największych imprezach księgarskich na świecie, podziemie zajęli wydawcy komiksów, parter i połowa I piętra przeznaczono literaturze pięknej, zaś reszta należała do twórców i dystrybutorów książki elektronicznej - podaje rp.pl.

Oglądaj fotorelację: II Warszawskie Targi Książki - zdjęcia z imprezy

Dokładne dane na temat frekwencji będą znane jutro, ale już teraz można powiedzieć, że zwiedzających było więcej niż rok temu - czytamy na warszawa.naszemiasto.pl. Prezes firmy Murator Jacek Oryl powiedział, że w piątek i sobotę zostało sprzedanych o ok. 50 proc. biletów więcej niż w analogicznym czasie rok temu. Jednakże warto tu zaznaczyć, że WTK przejęło niemal wszystkich polskich wystawców, którzy tradycyjnie prezentowali się podczas Międzynarodowych Targów Książki, które w tym roku się nie odbyły.

Szczegóły: Warszawa. 56. Międzynarodowe Targi Książki odwołane

Oprócz polskich, na Targach w tym roku byli obecni przedstawiciele Armenii, Australii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Niemiec, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Łącznie na w wydarzeniu trwającym od czwartku do niedzieli uczestniczyło 559 wystawców z 13 krajów i ponad 300 pisarzy, wśród których byli między innymi Władysław Bartoszewski, Hanna Krall, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Katarzyna Grochola, Wiktor Suworow.

Do ważniejszych imprez organizowanych w czasie WTK należało wręczenie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, którą przyznano Swietłanie Aleksijewicz za reportaż "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" wydanej nakładem wydawnictwa Czarne. Samo wydawnictwo w czasie Targów świętowało 15-lecie powstania. Ogłoszono również nominacje do Literackiej Nagrody Nike - i tu aż 7 z 20 nominowanych tytułów należy do wydawnictwa Czarne. W piątek na WTK przybył premier Donald Tusk. W czasie 2,5-godzinnego spotkania między innymi podpisał się na liście protestujących przeciwko likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Życie Warszawy pisze jednak o "smutku bez nazwisk". Na WTK brakowało wyrazistych osobowości ze świata literatury. Krzysztofem Dauszkiewiczem czy Stefanem Friedmanem nikt specjalnie się nie interesował, za to do Krzysztofa Ibisza, który podobno wie, jak dobrze wyglądać po czterdziestce, ustawiały się kolejki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.