Facebook Google+ Twitter

Zakończyły się oficjalne obchody 20. rocznicy wolnych wyborów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-04 21:18

W Gdańsku zakończyły się obchody 20. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył podczas uroczystości działaczy "Solidarności" i antykomunistycznej opozycji.

Lech Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz wziął udział w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył prymas Józef Glemp. W okolicznościowym przemówieniu prezydent mówił o konieczności edukacji i przedstawienia młodym ludziom historii "Solidarności".

Premier Donald Tusk, który przyjechał do Gdańska z oficjalnych uroczystości zorganizowanych przez rząd w Krakowie podziękował Lechowi Wałęsie za walkę, jaką podjął na rzecz obalenia komunizmu.

Zaapelował też o to, by legenda i pamięć o takich ludziach jak Lech Wałęsa nigdy nie wygasły.
Główne obchody 20. rocznicy wyborów czerwcowych odbywają się w Krakowie. Na Wawelu spotkali się premierzy Polski, Czech, Litwy, Rumunii, Ukrainy i Węgier oraz kanclerz Niemiec.

Decyzja o przeniesieniu politycznych obchodów rocznicowych z Gdańska do Krakowa zapadła niespełna miesiąc temu. Premier argumentował, że zdecydowały o tym względy bezpieczeństwa. Chodziło o zapowiadane przez związkowców z "Solidarności" protesty. Pomimo odwołania protestów uroczystości do Gdańska, gdzie narodziła się "Solidarność", nie przeniesiono.

Przewodniczący NSZZ "Solidarności" Janusz Śniadek podziękował wszystkim tym, którzy mieli swój udział w tworzeniu nowej, wolnej Polski. Zaznaczył, że w czasach PRL mało kto wierzył, że kiedyś nasz kraj będzie należał do Unii Europejskiej i będzie szedł do wolnych wyborów. Śniadek zaapelował o uczciwy rachunek sumienia i przeanalizowanie zarówno sukcesów, jak i niepowodzeń Polski w ostatnich dwudziestu latach.

Ostatnim etapem gdańskich uroczystości była międzynarodowa konferencja "Solidarność i upadek komunizmu". Wzięli w niej udział byli prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czech Vaclav Hacel. Obecni byli także marszałkowie obu izb polskiego parlamentu, wielu gości z zagranicy oraz byli opozycjoniści z Polski i innych krajów bloku komunistycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.