Facebook Google+ Twitter

Zakończyły się przygotowania do wymiany PKW w Afganistanie

Zakończyły się półroczne przygotowania żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej do misji w prowincji Ghazni. Zastąpią oni żołnierzy VIII zmiany. Wylecą w połowie marca br., powrócą na jesień.

Ostatnim akordem sprawdzającym stan przygotowań przed wyjazdem do Afganistanu, były mobilne ćwiczenia poligonowe „Gardez 11”.

Żołnierze 17. WBZ im. gen. broni Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza i Węgrzyna (Lubuskie), zastąpią w Afganistanie kolegów „Czarnej Dywizji” z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Podobnie, jak poprzednicy, międzyrzeczanie w ilości 1,3 tys. żołnierzy będą stanowić trzon IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który najprawdopodobniej nadal będzie liczył ponad 2,6 tys. żołnierzy.

„Siedemnastka” ćwiczyła na poligonie procedury zadań, które przyjdzie im realizować podczas afgańskiej misji. Były więc zadania patrolowe, przeprowadzanie konwojów, ewakuacja rannych, ochrona baz czy w końcu kontaktowanie się i rozmowy z miejscową ludnością. O tych m.in. zasadach informowały wcześniej Wiadomości24.pl.

Snajperów szkolili, będący specjalnie w Polsce, instruktorzy z Kanady. Na zakończenie ćwiczeń, jak donosi serwis informacyjny 17. WBZ, generał bryg. Sławomir Wojciechowski, który przejmie dowództwo IX zmiany, zapoznał szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Mieczysława Cieniucha, będącego obserwatorem poligonowych zmagań żołnierzy, z koncepcją działania nowej zmiany w Afganistanie. - Będziemy przede wszystkim wspierać władze samorządowe, działać na rzecz rozwoju gospodarczego prowincji Ghazni, minimalizować zagrożenia ze strony rebeliantów i dbać o poziom bezpieczeństwa w naszym rejonie odpowiedzialności – wyjaśnił generał.

Wraz z żołnierzami z Międzyrzecza i Węgrzyna na misję udadzą się kolejne jednostki „Czarnej Dywizji” - 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, komandosi z Lublińca i elitarnej jednostki „Grom”, żołnierze 25. Brygady Kawalerii Pancernej z Tomaszowa Mazowieckiego, żandarmi. Oficjalne pożegnanie odbędzie się 19 marca br. w międzyrzeckich koszarach.

Tymczasem, jak poinformował kpt Dariusz Kudlewski, szef sekcji informacyjno-prasowej „White Eagle” w Afganistanie - we wschodniej części prowincji Ghazni nasi żołnierze przy wsparciu
komandosów „Gromu” i amerykańskich śmigłowców Apache zatrzymali jednego z komendantów talibów ze ścisłego kierownictwa rebeliantów w dystrykcie Andar, Sana Mohanmada. Był on na czołowym miejscu na amerykańskiej liście JPEL (Joint Prioritized Effects List) – szczególnie poszukiwanych przez siły ISAF rebeliantów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.