Facebook Google+ Twitter

Zakończyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 70 lat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-17 18:41

Apelem poległych oraz złożeniem wieńców przed pomnikiem upamiętniającym ofiary radzieckiej agresji na Wschodzie zakończyły się oficjalne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 70 lat. Przed Pomnikiem hołd pomordowanym i poległym w wyniku radzieckiej napaści złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Lech Kaczyński stwierdził, że Mord Katyński był aktem zemsty za klęskę bolszewików w 1920 roku. Prezydent nazwał go "aktem wielkoruskiego szowinizmu". Przypomniał, że właśnie wtedy, pod koniec lat 30. ten wielkoruski szowinizm zaczął dominować w ramach państwa radzieckiego.

Prezydent zaznaczył, że radziecka agresja oznaczała nie tylko zagładę polskich oficerów, ale także elit, wywózki setek tysięcy ludzi na wschód. Dodał, że w polskim interesie, także politycznym, jest by pamiętać o tych faktach. Prezydent podkreślił, że podstawą jakiegokolwiek pojednania musi być prawda. "Polska nie ma powodów do odrabiania lekcji pokory, zachowała się tak jak należało się zachować. Niech lekcję pokory odrabiają ci, którym nie jedna taka lekcja się należy" - podkreślił prezydent.

Mszę świętą przed pomnikiem odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. W homilii przestrzegł przed zakłamywaniem prawdy historycznej. Przypomniał, że radziecka agresja była wiarołomna, nastąpiła bez wypowiedzenia wojny i była ciosem w plecy. Przestrzegł przed używaniem eufemizmów w rodzaju "wkroczenia armii radzieckiej" gdy był to napad. Podkreślił, że zbrodnia katyńska była ludobójstwem na elitach polskiego społeczeństwa. Dodał, ze radziecka zbrodnia powinna być traktowana jak zbrodnie hitlerowskie.

Wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpocznie się koncert "W hołdzie Polsce". Tomasz Stańko zaprezentuje specjalnie skomponowaną dedykowaną obrońcom ojczyzny "Suitę dla Bohaterów". Wystąpią też Aga Zaryan, która swą płytę "Umiera piękno" poświęciła Powstaniu Warszawskiemu. Będzie można również posłuchać Lisy Gerard z formacji Dead Can Dance i Klausa Schulze, jednego z filarów legendarnej formacji Tangerine Dream. Wykonawcy stworzyli utwór "W hołdzie Polsce", którego tytuł stał się mottem wieczoru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.