Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Jubileusz Witkacego i "jego" teatru

Redakcja
Teatr im. S.I.Witkiewicza w Zakopanem.
Teatr im. S.I.Witkiewicza w Zakopanem. Krzysztof Krzak
Piątek i sobota (24 i 25 lutego 2017 roku) w Zakopanem należeć będą do Stanisława Ignacego Witkiewicza i Teatru im. Witkacego w Zakopanem.

24 lutego br. przypada 132. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza herbu Nieczuja, znanego pod pseudonimem "Witkacy", pisarza, malarza, dramaturga i fotografika, autora m.in. "622 upadków Bunga", "Matki", "Kurki Wodnej", "Szewców" i wielu innych dzieł. Równo sto lat później, w 1895 roku, w sali teatralnej Domu Zdrojowego dr. Chramca w Zakopanem odbyło się premierowe przedstawienie spektaklu inspirowanego zakopiańskimi tekstami Witkiewicza "Witkacy - autoparodia", którym swoją działalność rozpoczął Teatr im. S.I.Witkiewicza (Teatr Witkacego) w Zakopanem. Stworzyła go grupa absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie: Julia Wernio i Andrzej Dziuk oraz aktorzy: Dorota Ficoń, Karina Krzywicka, Piotr Dąbrowski, Andrzej Jesionek, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor i Piotr Sambor (Ficoń, Łakomik i Najbor występują w tym teatrze do dnia dzisiejszego, a Dziuk jest jego dyrektorem naczelnym i artystycznym).

Zakopiański teatr przyciąga widzów oryginalnym repertuarem i niebanalnymi inscenizacjami utworów nie tylko swojego patrona, ale także takich autorów, jak Lope de Vega, Calderon, Molier, Szekspir, Genet, Słowacki, Micińskiego, Dostojewski, Kafka, Bułhakow czy Cervantes. W holu placówki przy ulicy Chramcówki 15 odbywają się też inne wydarzenia artystyczne: wystawy, koncerty, festiwale teatralne.

Jubileusz 32 - lecia teatru w Zakopanem i 132. rocznicy urodzin Witkacego rozpoczął się spektaklem "Rozmowy z diabłem" Leszka Kołakowskiego w reżyserii Marka Wrony na Scenie Propozycji Aktorskich w hotelu Aries. Na scenie w Cafe Tygodnik Podhalański pokazano "Psokot" Łukasza Krzemińskiego wyreżyserowany przez Krzysztofa Wnuka. W spektaklu występują: Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik i Piotr Łakomik. Pierwszy dzień obchodów rocznicowych zakończył muzyczny spektakl na scenie A. Bazakbala "Takie małe nic" w reżyserii dyrektora Andrzeja Dziuka. Drugi jubileuszowy dzień to przede wszystkim spektakl "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze" na podstawie prozy Aglai Veteranyi w reżyserii Justyny Kowalskiej. Jaga Siemaszko, Marek Wrona, Dominik Piejko, Katarzyna Pietrzyk - to tylko niektórzy wykonawcy tego spektaklu z graną na żywo muzyką Michała Sarapaty. Po spektaklu (około 22.15) rozpocznie się koncert zespołu Lao Che i okolicznościowy koncert artystów "Witkacego" przy wielkim urodzinowym torcie.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto