Facebook Google+ Twitter

Zakopane: Krzyż na Giewoncie wymaga remontu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-12 15:19

Krzyż na Giewoncie wymaga remontu. Takie wnioski znalazły się w raporcie z badań konstrukcji, które prawie rok temu przeprowadzili specjaliści z krakowskiej Akademii Górniczo - Hutniczej.

Ponad stuletni zabytek jest w całkiem niezłym stanie, ale będzie wymagał pewnych prac remontowych. W czasie dokładnych pomiarów krzyża specjaliści wykryli, że konstrukcja jest odchylona od pionu o około 12 centymetrów. Oprócz tego konstrukcja jest skręcona o 3-5 procent.

Zmiany konstrukcyjne mogły powstać w wyniku działania wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Naukowcy z AGH nie wykluczają, że drobne odchylenia są efektem błędu budowniczych sprzed ponad stu lat.

Prace remontowane mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Zostanie wzmocniony betonowy cokół, na którym stoi krzyż. Budowlańcy uzupełnią szczeliny i ubytki, które powstały w betonowej konstrukcji. Konieczne jest również oczyszczenie żelaznych elementów z korozji i pokrycie jej nową powłoką zabezpieczającą.

Paweł Skawiński dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego dodaje, że pieniądze na remont krzyża nie są dla parku problemem. Firmy które zaoferowały pomoc przy pracach naprawczych jednocześnie zobowiązały się do pokrycia kosztów niezbędnego remontu. Niewykluczone, że w czasie przeprowadzanych prac kopuła Giewontu będzie zamknięta dla turystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.