Facebook Google+ Twitter

Zakopane. Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich

Po raz 43. odbywa się w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich. W tym roku festiwal został szczególnie wyróżniony - patronat nad nim objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Tradycyjnie na Równi Krupowej odbywa się 43 Festiwal Folkloru Ziem Górskich / Fot. Andrzej WiosnaTo nie przypadek. Jak informuje znakomicie pracujące Biuro Organizacyjne 43. Festiwalu Ziem Górskich, zakopiański festiwal jest najstarszą tego typu imprezą w Europie. Znany jest z wysokiego poziomu artystycznego, ma wielkie znaczenie w kultywowaniu autentycznego folkloru góralskiego. Festiwal jest ceniony zarówno przez fachowców, jak i zwykłych widzów codziennie wypełniających festiwalowy namiot.

Dzieje tego festiwalu sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, a jego rodowód można łączyć z koncepcją skonkretyzowaną przez Wł. Orkana. jeszcze w latach dwudziestych, a wyrosłą w wyniku fascynacji Podhalem.

Występom na festiwalowej scenie towarzyszą prezentacje twórców rękodzieła artystycznego. / Fot. Andrzej WiosnaPodobny cel przyświecał twórcom Święta Gór, które po raz pierwszy odbyło się w 1935r. w Zakopanem. Na imprezę tę przybyli wtedy górale z całych polskich Karpat. Przez tydzień górale żywieccy, sądeccy, beskidzcy, Huculi, Łemkowie, Bojkowie prezentowali dorobek twórczy swych ziem. Główna nagroda przypadła wtedy Hucułom. Dwa lata później impreza przemianowana na Tydzień Gór odbyła się w Wiśle.

Po II wojnie idea góralskiego święta odżyła ponownie. Impreza przyjęła nazwę Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich. Dziś zakopiański festiwal jest imprezą uznaną w kraju i za granicą. Dosłownie pod Giewontem odbyła się jedna z pierwszych festiwalowych imprez-powożenie zaprzęgami. / Fot. Andrzej Wiosna Przez 42 lata uczestniczyło w nim ponad 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów i około 200 grup z Polski.

Tekst na podstawie folderu wydanego przez Biuro Promocji Zakopanego

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To bardzo dobra impreza. Szkoda, że Małopolski Urząd Marszałkowski slabo na imprezach i targach turystycznych prowadzi w tym temacie promocje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.