Facebook Google+ Twitter

Zakopane: Uroczystości z okazji 100-lecia TOPR-u

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-24 14:15

W Zakopanem trwają główne uroczystości setnej rocznicy założenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ciągu 100 lat przysięgę ratowniczą złożyło w sumie 675 osób.

Józef Janczy prezes TOPR podczas jubileuszowego spotkania ratowników przypomniał tych, którzy zginęli w Tatrach, śpiesząc z pomocą innym. Wśród nich czterech TOPR-owców, którzy w 1991 roku stracili życie w katastrofie śmigłowca Sokół w dolinie Olczyskiej. Wspomniał też tragedię, która rozegrała się 30 grudnia 2001 roku na stoku pod Szpiglasową Przełęczą. W lawinie zginęli wtedy dwaj młodzi ratownicy.

Pamięć zmarłych TOPR-owców uczczono minutą ciszy.TOPR to czwarta w kolejności starszeństwa tego typu organizacja powołana na świecie, a pierwsza poza krajami alpejskimi. Podczas uroczystego spotkania w Zakopanem zasłużonym ratownikom wręczono m.in. odznaczenia przyznane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W spotkaniu uczestniczył również Jerzy Miller minister spraw wewnętrznych i administracji. Po południu w schronisku w dolinie Chochołowskiej odbędzie się nieformalne spotkanie ratowników TOPR i ich przyjaciół.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.