Facebook Google+ Twitter

Zakopane za Kraków? Szokująca deklaracja zakopiańskich władz

Mieszkańcy Krakowa powiedzieli "nie" w referendum w sprawie organizacji Zimowej Olimpiady w 2022 roku. Gdy wydawało się, że Polska straciła jakiekolwiek szanse na wygranie praw do imprezy, do gry wkroczył nowy gracz - Zakopane.

 / Fot. Andrzej Banas/PolskapresseMiało być tak pięknie, mieliśmy pierwszy raz w historii kraju organizować najważniejszą imprezę sportową świata. Po zgłoszeniu oficjalnej kandydatury miasta, trwały już pierwsze kampanie promocyjne oraz emitowano spoty zachęcające Polaków do poparcia projektu. Wielkim orędownikiem olimpiady był sam Adam Małysz i Justyna Kowalczyk. Potem jednak zaczął się ukazywać prawdziwy obraz polskiej rzeczywistości -między innymi wpadka posłanki PO Jagny Marczułajtis-Walczak i jej męża (sprawa propozycji łapówki dla dziennikarzy), później referendum (po takim okresie - pół roku czasu!), w którym mieszkańcy grodu Kraka opowiedzieli się przeciw (69.72 %) organizacji igrzysk. Wybór okazał się wiążący, gdyż frekwencja przekroczyła wymagane 30 %. Prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski nie miał wyjścia i ogłosił wycofanie miasta z wyścigu o prawa do ZIO w 2022 roku. Referendum było rozstrzygające - powiedział Majchrowski.

Gdy wydawało się, że wszystko stracone, z władzami miasta skontaktowali się zarządcy... Zakopanego. Okazuje się, że Polska nie straciła szans na przeprowadzenie zawodów. Rozmawiałem z burmistrzem Zakopanego. Wyraził on chęć przejęcia kandydatury od Krakowa. Jutro (30.05) będziemy dyskutować na ten temat - dodał Majchrowski.

Zaskakujące jest to, że Zakopiańczycy w ogóle garną się do organizacji. Jeśli bowiem spojrzeć prawdzie w oczy, to Zakopanemu daleko do Krakowa.

Nie ma autostrad, lotniska, bazy turystycznej mogącej chłonąć masę turystów. Najważniejszy jest jednak czynnik najbanalniejszy - brak pieniędzy. Budżet miasta nie udźwignie ogromnego zadłużenia, które Zakopane z pewnością by poniosło i to o wiele większym kosztem niż gród Kraka. Kontynuując - miasto Tytusa Chałubińskiego od lat stara się o organizację znacznie skromniejszej imprezy jaką są Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Przypomnę tylko wynik głosowania na MŚ w 2017 roku, które wygrało Lahti, a na Zakopane nikt nie zagłosował. To świadczy o znikomym poparciu dla miasta.

Oczywiście, że bardzo bym się ucieszył jeśli organizacja zostałaby nam przyznana, ale jakim kosztem? Nawet jeśli Zakopane zorganizowałoby ZIO w 2022 roku to po imprezie zostałyby gigantyczne ilości infrastruktury, która by na siebie nie zarabiała. W najlepszym razie miasto ponosiłoby ciężar utrzymania obiektów, w najgorszym większość zostałaby po prostu rozebrana. Do tego dochodziłby ogromny dług miasta, więc finansowo naprawdę ciężko byłoby się Zakopanemu utrzymać, szczególnie po tak dużej imprezie sportowej, kiedy tempo robót i koniunktura spadnie.

I jednej rzeczy nie jestem w stanie zrozumieć - lawiny krytyki, która spadła na Adama Małysza, kiedy powiedział, że nie rozumie Krakowian i dla niego ich decyzja to utrata szansy na promocję Polski w świecie i na jej kolejny skok cywilizacyjny. Cóż.... Ja go rozumiem. Małysz uczestniczył w niejednej olimpiadzie i wie z jaką pompą to wszystko się toczy. Oczywiście,dobrze byłoby takie wydarzenia jak z Soczi czy Salt Lake City i Vancouver obserwować spod Wielkiej Krokwi niż z telewizora. Byłoby to na pewno wydarzenie symboliczne oraz pokazujące siłę Polaków. Sam jestem zwolennikiem igrzysk, ale czy Zakopane podołałoby wyzwaniu jakie przed nim postawiłby MKOL i Polacy?

Jeszcze krótko nawiązując - jak wspaniały był to moment dla milionów rodaków, kiedy władze Krakowa oraz przedstawiciele władz krajowych ogłosiły kandydaturę miasta do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Wielu z nas przypomniała się chwila, kiedy to Michael Platini wyjmował kartę z napisem POLAND and UKRAINE w 2007 roku.... I to był najlepszy moment z całej męki jaką Polacy przeszli później - od presji europejskiej poprzez miliardy złotych wydanych na infrastrukturę wskutek czego doszło do zadłużania państwa na niebotyczną skalę oraz ujawnianej wszem i wobec korupcji i nieuczciwych umów zawieranych podczas przetargów i tworzenia spółek z myślą o mistrzostwach. Do tego dochodzi problem najważniejszy - jak obiekty Euro 2012 mają na siebie zarabiać? Nieco ulgi przyniosła sama organizacja Euro 2012, która wyszła dobrze (ale podłamała nas gra Polaków). Doświadczenia zeszłej imprezy pokazały, że powinniśmy uczyć się na własnych błędach. Jednak Polacy się nie nauczyli i niestety zaczęły "wybuchać" różne spory zanim w ogóle dało się cokolwiek wywalczyć. Czy my nigdy nie będziemy mogli przygotować i zorganizować czegoś w sposób prosty i bez afer? To narodowa wada Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Skoro górale twierdzą, że olimpiada zimowa w Polsce jest realna, to chyba wiedzą co mówią, a patrzenie na igrzyska z pozycji cepra, który nie może aktualnie szybko dojechać pod skocznię na Krokwi prowadzi do wniosków przeciwnych. Pomijanie udziału obiektów słowackich w organizacji imprezy też spłaszcza dyskusję.
I tak trzeba będzie rozwiązywać sensownie komunikacyjną niedrożność Zakopianki i innych dróg podbeskidzkich oraz kolei niezależnie od tego czy olimpiada będzie czy nie będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Olimpiada zawsze ma sens, ale jest nierealna przy - chyba że zapał będzie taki, że aż góry przeniesie:) Ma sens, ale nie w Zakopanem. Można sobie pomarzyć o super trasach, bo dotąd ich nie ma. A baza? Trzeba przenieść góry.Korzyści nie widzę. Zakopane promocji się nie domaga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie można wykluczyć że taka olimpiada ma sens u nas. Ale co na to wszystko partnerzy słowaccy igrzysk?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Własnie, czy organizacja olimpiad musi być tak kosztowna? Po co te wystawne ceremonie otwarcia, to nie lepiej wydać wielotomowy cykl albumów i innych publikacji z dziejów sportu olimpijskiego oddać je ludziom za darmo lub w cenie na kieszeń każdego? Są wydawane piękne albumy o Janie Pawle II a czy jest choć jeden na tym poziomie o skoczku Adamie Małyszu i jego sukcesach na wszystkich skoczniach świata? Czy się chwalimy, tym spotem? reklama w której pan Adam "skacze na pocztę"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgosiu dlaczego Pani uważa że ruch do Zakopanego pójdzie tylko Zakopianką id Krakowa? Olimpiada nie jest tylko dla osób jadących z warszawy i od Warszawy! Na pewno więcej wybierze trasę od strony magistrali "gierkowskiej" potem czy od Katowic w kierunku Bielska Białej do Żywca i dalej na Słowację i odwrotnie! Czyli trzeba udrożnić tylko część zakopianki wjazdową do Zakopanego na najbardziej popularna konkurencję skoków na Krokwi! Kto mówi że zjazdy narciarskie nie mogą się odbywać poza Zakopanem? To jakieś przekłamanie i myślenie o Olimpiadzie zimowej jako o usytuowanej tylko w Zakopanem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zakopane, wątpię; przecież tam cały czas jest problem z dojazdem. Poszerzają zakopiankę i poszerzają, ale to wszystko mało. I czy "dudków" aż tyle mają? Mimo wszystko życzę im.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor cennego tego artykułu nie bierze pod uwagę innych miejscowości górskich w Małopolsce, które też chcą postawić z jednej strony na rozwój turystyki górskiej letniej i zimowej, zbudowały albo planują wielkie prywatne inwestycje turystyczne za setki milionów złotych i byłyby zainteresowane każdą olimpiadą?
W Zatorze za kilka tygodni jest otwierany PARK ROZRYWKI za 150 mln złotych z planowanym milionem zwiedzających rocznie, w Inwałdzie andrychowskim obok Parku Minatur Dinolandii, które odwiedza pół miliona rocznie) za parę dni otwierane gigantyczne Ogrody Jana Pawła II w Korczy) i jednocześnie ruszyć z budową szlaków komunikacyjnych, które w tej chwili są rzeczywiście mało drożne w Małopolsce Zachodniej z powodu polityki centralnej budowy dróg w Małopolsce. Już powstaje tzw. Droga Północna biegnąca do Andrychowa przez Zator od autostrady A 1 Kraków Katowice i toczy się od lat walka o rozpoczęcie budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. A w 2015 roku otwierany jest wielki zalew przy zaporze wodnej w Świnnej Porębie koło Wadowic. Też powinien tu być lepszy dojazd.

Wymienione obiekty turystyczne są czynne gł. latem i zimą szlaki są do nich przejezdne.

W Beskidzie Małym bardzo są zaawansowane prace projektowe nad największym w Polsce kompleksem narciarskim za 300 milionów złotych 'Czarny Groń" z całoroczną halą do zjazdów. Śniegu w niej nie zabraknie!

One zapewniłyby bazę i rentowność obiektów komunikacyjnych pozostawionych przez Olimpiadę Zimową 2022 także.
Kluczem jest jak do tego wszystkiego dojechać, co przedstawię niebawem w artykule "Zimowa Olimpiada przyspieszy przecięcie gordyjskiego węzła komunikacyjnego na Podbeskidziu i w Zakopanem"?
A propos dojazdu do Zakopanego to buduje się na trasie Bielsko - Biała - Żywiec autostrada z wylotem w kierunku zakopanego, którą też mogliby dojechać lub wyjechać uczestnicy każdej olimpiady od strony Katowic (lotnisko w Pyrzycach).
Podbeskidzie już organizuje wielkie zawody ogólnopolskie i międzynarodowe w narciarstwie alpejskim, w tym olimpiadę niepełnosprawnych sportowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masakra, dobrze powiedziane. W parę lat nie dokonamy lwiego skoku cywilizacyjnego. Pomarzyć fajna rzecz, ale obietnice gruszek na wierzbie są dla naiwnych fantastów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zakopane, a dlaczego nie, a jak słyszymy planowana jest kosztem 300 mln złotych przez potężnego prywatnego inwestora budowa wielkiego ośrodka narciarskiego z całorocznym zadaszemiem i klimatyzacją części stoku narciarskiego w "Czarnym Groniu" w Beskidzie Małym, znajdą się wiec miejsca do zawodów i treningów i ludzie zainteresowani zorganizowaniem takich igrzysk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie Pani Kasiu, ale pomijając fakt finansów Zakopane nie pasuje z czystego położenia geograficznego i demograficznego. Miasto nie wchłonęłoby rzeszy turystów, stałoby w korkach, byłaby jakaś masakra. Oj nie wiem jakie plany ma Zakopiański ratusz ale ciekawy jestem i mam nadzieje że kiedyś się nim pochwalą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.