Facebook Google+ Twitter

Zakopane: Zmarł Jan Bachleda Curuś

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-07 19:07

W Zakopanem zmarł znakomity narciarz, olimpijczyk z Innsbrucku - Jan Bachleda Curuś. Był akademickim wicemistrzem świata z 1978 roku i wielokrotnym mistrzem Polski w konkurencjach alpejskich.

Jan Bachleda urodził się w 1951 roku. Wraz ze swoim bratem Andrzejem Bachledą "Ałusiem" należał do najwybitniejszych polskich narciarzy alpejskich. Łącznie zdobył 18 tytułów mistrza Polski w zjeździe, slalomie i slalomie gigancie.

Wojciech Szatkowki z Muzeum Tatrzańskiego wspomina, że Jan Bachleda do swoich największych sukcesów zaliczał zwycięstwo w slalomie równoległym nad samym Ingemarem Stenmarkiem. Podkreśla, że jego kariera była niesłychanie ciekawa, a jego jazda charakteryzowała się sportową agresją i dynamiką, co świadczyło o dużych umiejętnościach. Wojciech Szatkowski dodaje, że Jan i Andrzej, mimo iż byli braćmi, bardzo się od siebie różnili. Jan był pełen energii, a Andrzeja cechował spokój.

Jan Bachleda Curuś był nie tylko znakomitym narciarzem, ale i jednym z gorących zwolenników rozwoju infrastruktury narciarskiej w Zakopanem. Jego marzeniem był zaś powrót narciarstwa sportowego na Kasprowy Wierch.

Pogrzeb Jana Bachledy odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Zakopanem. Uroczystości żałobne rozpoczną się na nowym cmentarzu o godzinie 15.00.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.