Facebook Google+ Twitter

Zakręć kran i wyłącz telewizor – wskazówki, jak zaoszczędzić

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-10 18:11

Niewielu z nas ma świadomość, że zmiana drobnych przyzwyczajeń i nawyków, związanych ze sposobem, w jaki korzystamy z energii czy wody, może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na stan domowego budżetu.

Dodatkowo wiele osób sądzi, że wprowadzenie zmian w skali mikro, czyli przysłowiowe „zaczęcie od siebie”, na niewiele się zda w skali całego środowiska. Jednak to właśnie zmieniając swoje codzienne, nawet drobne, przyzwyczajenia, można poważnie przyczynić się do poprawy jakości wody czy powietrza, a także zasilić swój portfel.

Wyłącz światło i telewizor

Bardzo niewiele potrzeba, aby comiesięczne rachunki za energię elektryczną zmniejszyły się i to w dość znacznym stopniu. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że przeciętny dom jednorodzinny w Polsce zużywa rocznie średnio około 200 kWh/m2 energii elektrycznej oraz 400 GJ energii cieplnej. Oznacza to, że w zależności od wielkości domu, na energię wydawane jest od 4 tys. złotych do 9 tys. złotych rocznie. A przecież zwykłe żarówki można zamienić na energooszczędne, które dają tyle samo światła co standardowe. Zużywają one ułamek energii potrzebnej do zasilenia tradycyjnych żarówek i są od nich dużo trwalsze – nawet dziesięciokrotnie. Korzystając z energooszczędnych urządzeń elektrycznych i rozsądnie zarządzając ogrzewaniem domu oraz ciepłą wodą, można zaoszczędzić do 35 proc. tej kwoty.

Niewiele osób jest również świadomych, że wyłączając telewizor przy użyciu pilota, nadal pobiera on znaczne ilości energii. Przeciętny Europejczyk w ciągu doby ogląda telewizję przez 3 godziny. W pozostałe 21, kiedy odbiornik nie działa, ale jest w trybie „Stand by”, zużywa aż 40 proc. energii, jaka jest potrzebna do jego zasilania przez cały dzień. Wystarczy więc tylko podnieść się z kanapy i nacisnąć przycisk On/Off, aby w ciągu roku zaoszczędzić okrągłą sumę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ładowarek telefonów komórkowych, które podłączone na stałe do prądu marnują aż 95 proc. energii, która trafia na dobrą sprawę w powietrze. Jak widać, potrzeba naprawdę bardzo niewiele, aby być jednocześnie proekologicznym i oszczędnym.

Czytaj więcej -->
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.