Facebook Google+ Twitter

Zakrzep - groźny lokator naszych żył

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-15 11:17

Zakrzep - groźny lokator naszych żył to zmora lekarzy wielu specjalności. Pojawia się z różnych przyczyn, w różnych miejscach naszego organizmu. Działa cicho i podstępnie. Zakrzep zabija, nagle i niespodziewanie.

 / Fot. Tomasz SłodkiDziała cicho i podstępnie, zabija, nagle i niespodziewanie – zakrzepica. By z nią walczyć, powstała Koalicję Przeciw Zakrzepicy.

Zakrzep, groźny lokator naszych żył, to zmora lekarzy wielu specjalności. Pojawia się z różnych przyczyn, w różnych miejscach naszego organizmu. Działa cicho i podstępnie. Zakrzep zabija, nagle i niespodziewanie. Lekarze, chcąc skutecznie walczyć z rosnącą liczbą przypadków tej choroby, powołali 14 grudnia 2010 roku Koalicję Przeciw Zakrzepicy przy Fundacji Thrombosis.

- Zakrzepica żył głębokich to choroba, która dotyczy układu żył głębokich kończyn dolnych; głównie, aczkolwiek zdarza się w układzie żył głębokich w innych obszarach. W żyłach głębokich kończyn dolnych dochodzi do powstawania i gromadzenia się skrzeplin. Jeśli taki materiał skrzeplinowy dotrze do tętnicy płucnej, może spowodować śmierć – wyjaśnia prof. Witold Tomkowski, prezes Fundacji Thrombosis.

Zakrzepica czyli żylna choroba zakrzepowo zatorowa jest trzecią pod względem częstości występowania chorobą układu krążenia. Jeśli przebiega objawowo (ból, zaczerwienienie, a nawet zasinienie skóry) można ją wyleczyć. Ale w połowie przypadków przebiega bezobjawowo. Bywa, że jej pierwszym objawem jest śmierć człowieka.Profesor Zbigniew Gaciong, specjalista chorób wewnętrznych, angiolog, zwraca uwagę na związek migotania przedsionków serca z zakrzepicą i udarami mózgu:
- W przedsionkach, które migoczą, powstają warunki do wytrącania się skrzepów krwi. Skrzepliny, które tam powstają, mogą być nawet niewidoczne przy rutynowym badaniu echokardiograficznym, czyli przy USG serca, ale mogą łatwo powędrować z serca do mózgu. To jest zakrzepica, którą można przeoczyć, która występuje często, i co ważne, jej powikłania są niezwykle groźne, dlatego że udar mózgu, który występuje w przebiegu migotania przedsionków, jest znacznie cięższy, niż bez migotania. Ryzyko zgonu jest dwa razy większe, jeśli pacjent dozna udaru w trakcie migotania przedsionków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.