Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5457 miejsce

Zakup amunicji niemożliwy dla kolekcjonerów?

Każdy posiadacz broni musi mieć legitymację wydawaną przez policję. Decyzją Prokuratora Generalnego, kontrowersyjny zapis w legitymacji, iż nie uprawnia ona do zakupu amunicji do broni kolekcjonerskiej i pamiątkowej miał zostać zniesiony. W tym celu, Komenda Główna Policji poprosiła komendy wojewódzkie o opinię. Zaskakujące wnioski przedstawiła pani naczelnik z Radomia.

Logo policji w wersji szarej i biednej jak policyjna rzeczywistość ;) / Fot. Rafał KawalecKażdy posiadacz broni musi mieć specjalną legitymację wydawaną przez policję. W legitymacji tej są wyszczególnione wszystkie egzemplarze posiadanej broni, gdyż właśnie na jej podstawie można kupować amunicję (tylko do swojej broni). W legitymacjach tych znajduje się dosyć kontrowersyjny zapis, że nie uprawnia ona do zakupu amunicji do broni kolekcjonerskiej i pamiątkowej.

Zapis jest kontrowersyjny z tego powodu, że nijak nie wynika z przepisów prawa. Po prostu Komenda Główna Policji, projektując na zlecenie MSWiA wzory legitymacji samowolnie dodała zapis, o którym nie było mowy w Ustawie o Broni i Amunicji, przez co nagle się okazało, że żyjemy w kraju, w którym kolekcjoner nie ma prawa zakupić amunicji do swojej broni, ale ma prawo ją sam wykonywać. Ta paranoidalna sytuacja ostatecznie doprowadziła do tego, że Prokurator Generalny Andrzej Seremet skierował rozporządzenie z wzorem legitymacji do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodne z Ustawą o broni i amunicji, co wymusiło podjęcie prac nad nowymi legitymacjami.

Tradycyjnie legitymacje i tym razem projektuje Komenda Główna Policji, która po usunięciu kontrowersyjnego zapisu poprosiła swoje komendy wojewódzkie o opinię. I tu na scenę wkracza pani nadkomisarz Marta Wierzchowska Ostapiuk, naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych Mazowieckiej KWP z siedzibą w Radomiu, która w swojej opinii napisała: "Zdecydowanie negatywnie należy ocenić zniesienie ograniczenia zakupu amunicji do broni do celów kolekcjonerskich oraz pamiątkowych."

Pełną treść odpowiedzi pani naczelnik można przeczytać na stronie Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni:
ROMB

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.