Facebook Google+ Twitter

Zakupowe szaleństwo w sieci

XXI wiek to czas, w którym internet wkroczył w nasze życie. Znakiem współczesności jest przeniesienie życia społecznego do sieci. To właśnie w wirtualnym świecie coraz więcej osób robi zakupy. Warto bliżej przyjrzeć się temu zjawisku.

Co ciekawe, sklepy internetowe zostały stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych, chorych, dla których wizyta w sklepie wiązała się z licznymi problemami komunikacyjnymi
jednakże z własnego doświadczenia wiemy, że internetowe zakupy podbiły serca wszystkich internautów bez względu na fizyczną sprawność, płeć czy wiek. Kupujemy w sieci, bo jest szybko, tanio, wygodnie.

Co Polacy kupują w internetowych sklepach?

Pomysłów jest wiele, ale numerem jeden są ubrania (w tym bielizna i obuwie). Wbrew pozorom najchętniej kupujemy właśnie odzież. Mnie, kobietę, dziwi fakt, iż internauci nie obawiają się zamówienia niewłaściwego rozmiaru czy tego, że np. bluzka będzie źle leżała. Klienci często zamawiają przez internet książki, tutaj naprzeciw różnym gustom czytelniczym wychodzą duże sklepy i księgarnie, w których można kupić pozycje zagraniczne czy też te, które w Polsce są trudno dostępne wystarczy przypomnieć sobie kontrowersyjną książkę Andrzeja Żuławskiego pt. "Nocnik" (najprawdopodobniej opowiadającą o romansie reżysera z aktorką Weroniką Rosati), która w sieci osiągała zawrotne kwoty.

Lubimy też zamawiać kosmetyki. Na poważniejsze zakupy typu: sprzęt fotograficzny, komputerowy czy AGD decyduje się mniejszy odsetek kupujących, być może mamy za małe zaufanie do e-sklepów.

Wirtualny klient

Zakupy w internecie obecnie robi prawie każdy, jednakże przeprowadzone badania pokazują, iż przeciętnym e-kupującym jest mężczyzna w wieku od 25-39 lat, zatem kobiety stawiają na bezpośredni kontakt z przedmiotem, który zamierzają nabyć. Dla kobiet być może ważna jest sama idea chodzenia na zakupy oglądania milionów rzeczy, przymierzania, porównywania cen i jakości, a wszystko to dzieje się najlepiej w towarzystwie przyjaciółki (bo mężczyzna od razu chce kupić dany towar). Badania przeprowadzone w kwietniu ubiegłego roku przez CBOS pokazują, jak wielkim zjawiskiem są wirtualne zakupy. Ponad dwie trzecie respondentów (67 proc.), czyli około jednej trzeciej ogółu dorosłych, dokonało zakupu przez Internet, a co czwarty użytkownik sieci (25 proc.) coś w ten sposób sprzedał. Liczby mówią same za siebie
handel powoli i stopniowo przenosi się do sieci. Spójrzmy tylko na europejski wirtualny handel. W 2010 roku e-zakupy zrobiło o 20 proc. więcej Europejczyków.

Najwięcej on-line wydają Brytyjczycy (dochód 52,13 miliardów euro), Niemcy (39,19 miliarda euro) i Francuzi (31,18 miliardów euro). Polacy, choć kupują coraz więcej znaleźli się na szarym końcu (ostatnia pozycja z wynikiem 3,37 miliardów euro). Odnosząc ten wynik do pojedynczego internauty to kupił on średnio 16 produktów za 367 euro. Zakupy wirtualne stanowiły w 2010 roku 2,5 proc. całkowitej wartości handlu w Polsce jest to jeszcze margines prawdziwych zakupów, ale powoli sytuacja zmienia się na korzyść Internetu. Dla handlowców ważną informacją jest fakt, iż prognozy przewidują, że w tym roku będziemy o 33 proc. więcej wydawać na e-shopping.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Seniorka
  • Seniorka
  • 16.03.2011 11:08

Ja kuszę się na zakupy internetowe coraz częściej i z coraz większą odwagą. Dla mnie to ogromna wygoda, zwłaszcza kiedy do domu trzeba przynieść coś ciężkiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
AlicjaZ.
  • AlicjaZ.
  • 09.03.2011 17:02

To mnie zdziwiło to zestawienie danych. Ja raczej ciuchów nie kupuję, za to sprzęt do domu jak najchętniej, to własnie na tym asortymencie można najwięcej zaoszczędzić. ALe juz książki kupuję po kilka egzemplarzy miesięcznie, najlepiej używane, ostatnio kilka anglojęzycznych na sprzedajemy.pl. Jeszcze nie korzystała z usług tej platformy handlowej, ale mimo mojego sceptycznego podejcia, zakupy udały się nadspodziewanie dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.