Facebook Google+ Twitter

Zakupy online według nowych przepisów. Można oddać kupiony towar

Parlament Europejski przyjął ustawę dotyczącą zakupów przez internet. Dyrektywa zwiększa prawa nabywców - od teraz będą mogli zmienić zdanie i zwrócić towar w ciągu dwóch tygodni od końca transakcji.

 / Fot. Wolfgang Pehlemann, Creative Commons 3.0 / źródło: wikipedia.orgJak podaje IDG.pl Unia Europejska postanowiła zmienić przepisy, które istnieją od dawna w niezmienionej formie. Obowiązujące prawa spisane zostały w okresie sprzed "cyfrowej rewolucji", przez co większość z nich jest już przestarzała lub nieaktualna. Co gorsza, nie zapewniają one wystarczającego bezpieczeństwa internautom. Unia powołuje się na statystyki: 40 proc. osób korzysta z zakupów online, ale tylko 7 z nich kupuje rzeczy z innych krajów.

Według parlamentarzystów niechęć ta związana jest z obawami przed niedostarczeniem towaru lub długim czasem oczekiwania na niego. Dodatkowo dochodzi problem przepisów prawnych, które w każdym z krajów członkowskich są inne.

Oprócz możliwości zmiany zdania i zwrócenia towaru w ciągu dwóch tygodni, do ustawy wprowadzone zostaną dodatkowe zapisy. Pierwszym z nich jest zabronienie sprzedającym umieszczania wstępnie zaznaczonych pól w formularzach. Operacje tego typu narażały nieświadomych klientów na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z zakupem. Drugim są nowe zasady związane z kupowaniem towarów w postaci cyfrowej. Od teraz muzyka, filmy i oprogramowanie nie będzie podlegać zwrotowi - transakcja będzie nieodwracalna od momentu rozpoczęcia pobierania produktu.

Dyrektywa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Radę Ministrów. Kraje członkowskie mają 2 lata na wprowadzenie nowych przepisów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.