Facebook Google+ Twitter

Zakupy przez internet: Klienci nie znają swoich praw

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-25 12:57

Mimo że coraz częsciej robimy zakupy przez internet, wciąż mało wiemy o przysługujących nam prawach - alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z badań wynika, że ponad 10 mln polskich internautów co najmniej raz dokonało zakupów za pośrednictwem internetu.

Jak zaznacza UOKiK, częstą praktyką sprzedawców jest na przykład nieprzekazywanie konsumentom informacji o tym, że mają oni możliwość zwrotu towaru lub rezygnacji z usługi bez konsekwencji.

Nie wymaga to żadnego uzasadnienia - wystarczy jedynie złożyć stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni od dnia dostarczenia rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia.

Problemem jest również nieinformowanie o miejscu i sposobie składania reklamacji. W przypadku towaru niezgodnego z umową - bez względu na to gdzie go nabyliśmy - mamy prawo, w ciągu dwóch lat od jego wydania i dwóch miesięcy od wykrycia wady, reklamować go u sprzedawcy.

UOKiK zwraca uwagę, że Europejczycy rzadko robią zakupy internetowe u sprzedawcy z innego państwa Unii. W zeszłym roku skorzystało z tego 30 mln Europejczyków. Być może winny jest temu różny zakres ochrony uczestników rynku w krajach członkowskich - zauważa Urząd. Przypomina, że trwają prace w Komisji Europejskiej nad ostatecznym kształtem dyrektywy w sprawie praw konsumentów, która zakłada między innymi zniwelowanie tych różnic.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.