Facebook Google+ Twitter

Zakupy rosyjskiej marynarki niepokoją byłe republiki ZSRR

Rosja sposobi się do zakupu pięciu okrętów wojennych typu "Mistral" budowanych we Francji. Transakcja ta niepokoi Gruzję i państwa nadbałtyckie.

Mistral / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mistral_mg_6110.jpgJeden z krążowników "Mistral", który w poniedziałek przybył na pokaz do rosyjskiego portu ma 200 metrów długości. Oprócz helikopterów może transportować czołgi lub kilkuset żołnierzy i stanowi groźną broń także w operacjach desantowych. Włoski dziennik "Le Figaro" napisał, iż negocjacje w sprawie zakupu pięciu okrętów "są w fazie końcowej". Francja spodziewa się ogromnych zysków z tytułu zakupu i koniecznego zatrudnienia dla jej stoczni w Saint-Nazaire.

Perspektywa zakupu jest niepokojąca zarówno dla republik nadbałtyckich jak i Gruzji. Szczególnie ta ostatnia artykułuje głośno swoje obawy. "Gruzini, którzy czują się nadal zagrożeni nowym imperializmem rosyjskim, domagają się wycofania tego projektu handlowego" - pisało "Le Figaro". Przedstawiciele gruzińskich władz komentowali ten zakup na łamach gazety: - To tak, jakby podarować groźną broń bandycie.

Obawy Gruzinów nie są bezpodstawne, co potwierdzają słowa Władimira Wysockiego, dowódcy marynarki rosyjskiej, który miał powiedzieć, że gdyby Rosja miała "Mistrale" podczas wojny z Gruzją, cała operacja zajęłaby 40 minut zamiast 26 godzin. W podobnym tonie wypowiadają się m.in. Estończycy apelując dodatkowo do solidarności europejskiej Francji.

Francuzi jednak bagatelizują zagrożenie. - Nie można mówić, że chce się stworzyć stabilny kontynent razem z Rosją, budować z nią partnerstwo, próbować łączyć się z Moskwą w zagadnieniach wielkiej rangi, jak irańska broń nuklearna i odmawiać jej sprzedaży broni. To byłaby wewnętrzna sprzeczność. - mówiły "Le Figaro" źródła francuskie. Strona rządowa dodaje, że okręt zostanie dostarczony Rosjanom "nagi", tj. bez uzbrojenia.

Co do tego, że Rosja znajdzie uzbrojeniem dla swoich nowych morskich orłów nie ma wątpliwości żaden z komentatorów. Francja składa bezpieczeństwo państw UE i stabilność regionu w imię swoich interesów handlowych, politycznych i gospodarczych.

----
Źródło: http://www.rp.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

byle tego w Obwodzie Królewieckim nie trzymali

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.