Facebook Google+ Twitter

Zakupy to polowanie. Nie daj się złowić

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2012-02-16 14:43

Wydawanie pieniędzy też jest sztuką, której trzeba się nauczyć. Możesz sporo zaoszczędzić.

Planuj i pilnuj się

Sposób na gospodarowanie domowym budżetem znalazła pani Marzena z Ząbek koło Warszawy. Na początku każdego miesiąca robi plan domowych wydatków. Dochody dzieli na kilka kupek: jedną przeznacza na opłacenie rachunków (mieszkanie, gaz, prąd), drugą na zakup artykułów żywnościowych, trzecią na odzież, rozrywki kulturalne, paliwo i inne sprawunki, których potrzebuje ona i jej rodzina. Dzięki temu może uformować czwarty stosik - sumę, którą zamierza danego miesiąca odłożyć.

Potem pozostaje jej ściśle trzymać się planu. Dlatego przed wyjazdem na każde większe zakupy pani Marzena przygotowuje listę rzeczy, których potrzebuje. Zwłaszcza jeśli wybiera się do hipermarketu, w którym aż roi się od rzekomych okazji.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że podobne listy zakupów tworzy aż 75 proc. Polaków. Tyle że 35 proc. badanych, kiedy już znajdzie się w sklepie, kupuje także produkty spoza listy. Kolejne 10 proc. zupełnie o spisie zapomina i rzuca się w objęcia promocji. Efekt? Wychodzą ze sklepu ze znacznie większą liczbą rzeczy, niż planowali, często zupełnie niepotrzebnych. I z rachunkiem nawet kilka razy wyższym od zamierzonego.

Nie daj się nabrać
Pamiętaj, że największymi beneficjentami niby-promocji i rzekomych okazji cenowych są… same sklepy.

Bywa, że promocje są fałszywe. Kiedy w 2008 r. UOKiK dokładnie przebadał promocyjne oferty, stwierdził, że co trzeci produkt oferowany rzekomo w obniżonej cenie był droższy niż wcześniej poza promocją. Częstą praktyką sprzedawców jest też manipulowanie ceną. Sklep najpierw podnosi cenę, by po pewnym czasie obniżyć ją. Przykład: pan Jan kupił koszulę. Na wywieszce w sklepie widniała przekreślona cena 199 zł, a pod nią nowa - 129 zł. Dopiero w domu zorientował się, że pod stertą kolorowych naklejek z nowymi cenami widnieje pierwotna: 119 zł.

Cały artykuł przeczytasz na: [a] http://www.polskatimes.pl/artykul/494351,zakupy-to-polowanie-ale-to-ty-badz-mysliwym,id,t.html#czytaj_dalej; "Polska The Times"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.