Facebook Google+ Twitter

Zakupy tylko od lat trzynastu?

Dzieci do lat 13 nie powinny robić samodzielnie zakupów. Jeśli dokonają zakupu bez wiedzy rodziców, sklep ma obowiązek przyjąć z powrotem zakupiony towar.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Realsklep.jpg&filetimestamp=20090806212431 Z badań nad wysokością kieszonkowego przeprowadzonych przez grupę Ipsos wynika, że młodzież w wieku 15-18 lat otrzymuje 82 zł miesięcznie "kieszonkowego". Swoje oszczędności przeznaczają głównie na słodycze i kosmetyki. Za otrzymane pieniądze kupują także telefony komórkowe i odtwarzacze muzyki.

Zgodnie z prawem nastolatkowie w wieku 13-18 lat mogą robić tylko drobne zakupy artykułów codziennego użytku o wartości nie przekraczającej 40 zł.

Zdaniem Małgorzaty Cieloch z UOKiK jeśli dziecko poniżej trzynastego roku życia chciałoby kupić aparat fotograficzny, sprzedawca powinien mu odmówić.

Jak czytamy w "Życiu Warszawy" jeśli nastolatek dokona zakupu bez zgody rodziców, którzy będą chcieli oddać towar do sklepu, sprzedawca ma obowiązek go przyjąć. Największym problemem jest udowodnienie, że to właśnie dziecko dokonało zakupu.

W przypadku problemów, swoich praw możemy dochodzić na drodze sądowej. Pomocy możemy szukać także u miejskiego rzecznika konsumentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kodeks pracy umożliwia zatrudniania młodocianych. W takim wypadku osoby powyżej 16 roku życia może podjąć pracę (na trochę innych warunkach) i zarabia swoje pierwsze pieniądze. Czy w takim wypadku ta osoba nie może zrobić zakupów na kwotę wyższą niż 40zł?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wiadomo od dawna, bo dziecko poniżej 13 roku życia nie może dokonywać czynności prawnej - tak w języku prawnym pewnie by to zabrzmiało. Jest to zaskakujące, ale od dawna wiadome. Tyle tylko, że nigdy nikt nic z tym nie robił. Bo i nikt nie miał pomysłu jak się za to zabrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.