Facebook Google+ Twitter

Zakupy w sieci – fakty i mity

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-03-19 23:37

Kto kupuje w sieci, a kto nie? Czy obawy przeciwników zakupów przez Internet są uzasadnione?

Według danych GUS w roku 2014 zakupy przez Internet robiło 34,2 % Polaków w wieku od 16 do 74 lat. Oznacza to 2,6 procent wzrostu w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej zakupów w sieci robią osoby w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat. W grupie 50+ liczba klientów sklepów internetowych jest zdecydowanie niższa. Z kolei najczęściej kupowane w ten sposób produkty to odzież i obuwie sportowe. Raport „E-commerce w Polsce 2014” przedstawia listę najczęściej wymienianych powodów i obaw, które wstrzymują potencjalnych klientów od zakupów w sieci. Większość z nich okazuje się jednak zupełnie nieuzasadniona.

Zdecydowanie najpopularniejsze argumenty przeciwko zakupom na odległość to brak możliwości przymierzenia zakupionej odzieży czy obuwia oraz problemy ze zwrotem lub reklamacją. Obydwa okazują się całkowicie chybione. Po otrzymaniu zakupionych przez Internet ubrań możemy je spokojnie i bez pośpiechu przymierzyć w domu, obejrzeć się w lustrze z każdej strony, a nawet sprawdzić czy nowy zakup pasuje do reszty naszej garderoby. Kupując buty mamy możliwość pochodzić w nich nawet przez godzinę, aby ocenić czy dobrze leżą i czy są wygodne. Jeżeli okaże się, że zakupiony towar z jakichkolwiek powodów nam nie odpowiada, bez problemów możemy go odesłać. W przeciwieństwie do tradycyjnych sklepów, gdzie zwrot zależy w zasadzie od dobrej woli sprzedającego, sklepy internetowe są do tego zobowiązane przepisami prawa.

Kolejną barierą są obawy związane z uczciwością sprzedawców oraz dokonywaniem płatności przed otrzymaniem towaru. Oczywiście, ostrożność jest zawsze wskazana. Tym bardziej, że od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o oszustach internetowych. Jednak i to zagrożenie nie jest tak straszne, jak może się wydawać i można go w prosty sposób uniknąć kupując jedynie w sprawdzonych sklepach. Dobrym sposobem jest korzystanie z serwisów przedstawiających oferty wyłącznie renomowanych sklepów, na przykład http://www.intomoda.pl/ . Dla osób szczególnie ostrożnych godna polecenia opcją jest płatność przy odbiorze. Niektórzy sprzedawcy doliczają za tę możliwość drobną opłatę, u innych sposób płatności nie ma wpływu na to ile zapłacimy.

Dwa inne powody często wymieniane przez osoby nieprzekonane do zakupów internetowych to problemy z dostawą oraz koszty przesyłki. Również te obawy są nieuzasadnione. Dobre sklepy internetowe podają informacje zarówno o przewidywanym terminie wysyłki jak i dostawy. W większości z nich wysyłka następuje w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia, a zakupiony towar otrzymujemy nie później niż w ciągu trzech dni. Wielu sprzedawców bierze na siebie również koszty przesyłki, chociaż niektórzy z nich uzależniają to od wartości zakupionego towaru.
Jak wynika z cytowanego już raportu, dla 21% badanych zakupy przez Internet są zbyt skomplikowane. A może tylko takie się wydają? Trudno powiedzieć, jeśli się nie spróbowało.
(Renata Bisowska )

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: odzież obuwie


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.