Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20570 miejsce

Zaledwie 20 lat temu odkryto pierwszą planetę pozasłoneczną, krążącą wokół gwiazdy podobnej do naszej

20 lat temu astronomowie odkryli pierwszą planetę pozasłoneczną krążącą wokół gwiazdy podobnej do naszego Słońca. Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze na początku lat 90. Układ Słoneczny był jedynym znanym ludzkości układem planetarnym.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech51 Pegasi b - tak nazywa się pierwsza odkryta przez ludzkość planeta pozasłoneczna krążąca wokół gwiazdy podobnej do naszej. Zrewolucjonizowała historię astronomii 6 października 1995 r., gdy odkryli ją dwaj naukowcy: Michael Mayor i Didier Queloz z Obserwatorium Genewskiego.

Co ciekawe 3 lata wcześniej Aleksander Wolszczan i Dale Frail zauważyli zakłócenia pulsara PST B1257+12. Naukowcy wysnuli słuszny wniosek, że wokół obiektu krążą planety. Rzeczywiście tę gwiazdę neutronową w gwiazdozbiorze Panny okrążają trzy planety. Dlaczego rok 1995 wskazywany jest przez NASA, jako przełomowy? Bo gwiazda 51 Pegasi, wokół której krąży planeta 51 Pegasi b jest podobna do naszego układu. Tego samego nie można powiedzieć o gwieździe neutronowej, obiekcie o średnicy kilkunastu kilometrów i masie podobnej do Słońca.

Do dziś potwierdzono istnienie ponad 1800 egzoplanet. Więcej niż 1000 odkrył Teleskop Kosmiczny Kepler, który wystrzelono w 2009 r. z zadaniem poszukiwania planet pozasłonecznych.

Czytaj także: Sonda New Horizons przesłała wspaniałe zdjęcia Charona. Satelita Plutona usiany jest kanionami (zdjęcia)Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.