Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30176 miejsce

Zalegalizuj korepetycje

Zastanawiasz się, jaki rodzaj działalności musiałbyś zarejestrować i jakie warunki spełniać? Przeczytaj.

Podatek liniowy (19 proc.) jest w tej formie działalności niekorzystny, natomiast ryczałt nie przysługuje w przypadku usług edukacyjnych.

Nauczyciel udzielający korepetycji ma zatem dwie możliwości założenia własnej działalności gospodarczej: karta podatkowa oraz zasady ogólne (w przypadku małych firm księga przychodów i rozchodów).

I tak warunki prowadzenia lekcji na godziny i zasady opodatkowania na podstawie karty podatkowej przedstawia części XI tabeli - załącznik nr 3 do Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.).

Stawki obowiązujące w 2011 roku. / Fot. www.monitorpolski.gov.pl

Więcej informacji na temat Karty Podatkowej znajdziesz tutaj

Sposób prowadzenia korepetycji na zasadach ogólnych polega na płaceniu podatku od uzyskanego dochodu (przychody minus koszty ich uzyskania) odpowiednio w stosunku do obowiązującej skali podatkowej.

Więcej informacji na temat Zasad Ogólnych i innych form opodatkowania znajdziesz tutaj

Rozliczanie się w oparciu o kartę podatkową jest zdecydowanie najprostszą dostępną formą rozliczania, bowiem nie wymaga znajomości zasad księgowości. Co warte podkreślenia, w przypadku rozliczania się w oparciu o kartę podatkową będziemy mieli zdecydowanie większe trudności z uzyskaniem kredytu niż rozliczając się na zasadach ogólnych.

Obok wybranej formy opodatkowania do opłacenia pozostanie nam ZUS i tak przez dwa lata obowiązuje ulgowa kwota 360 złotych miesięcznie, natomiast po dwóch latach automatycznie ta kwota zwiększa się do aż 800 złotych miesięcznie.

Ważne jest to, że chcąc założyć działalność gospodarczą w postaci udzielania lekcji na godziny nie masz obowiązku rejestracji VAT i nie musisz spełniać żadnych warunków sanitarnych, czyli możesz prowadzić działalność we własnym mieszkaniu bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków, tym samym oszczędzając na ewentualnym wynajmie pomieszczenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.