Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

610 miejsce

Zalety i wady wprowadzenia euro w Polsce

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-19 08:20

Polska podpisując 16 kwietnia 2003 roku traktat akcesyjny zobowiązała się docelowo ustanowić euro podstawową jednostką monetarną. Nie określiła natomiast, kiedy ma to nastąpić, co spowodowało liczne spekulacje i niekończące się dyskusje odnośnie konsekwencji tej decyzji. Nie ulega wątpliwości, więc, że przyjęcie wspólnej waluty to tylko kwestia czasu.

26 października 2010 roku Rada Ministrów przyjęła Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, w dokumencie tym nie pojawia się jednak żadna data, nieoficjalnie mówi się o wprowadzeniu euro najwcześniej w roku 2015.

Według Waldemara Pawlaka, Ministra Gospodarki w rządzie Donalda Tuska optymalny kurs wymiany powinien oscylować wokół 4 złotych, zdanie to podziela także wielu ekonomistów. Na dwa lata przed przyjęciem europejskiej waluty złoty stanie przed ostatnim w swoim życiu wyzwaniem, utrzymaniem kursu w paśmie wahań ERM II. W okresie tym nasza waluta, jak nigdy dotąd narażona będzie na ataki spekulantów, co w konsekwencji doprowadzić może do kosztownych dla Ministerstwa Finansów interwencji walutowych.

Wprowadzenie euro to dla Polaków przede wszystkim eliminacja kosztów transakcyjnych i ryzyka kursowego a także niższe stopy procentowe. Co oznacza wzrost możliwości pożyczkowych. W skali makro wiąże się to z ożywieniem wymiany handlowej oraz wzrostem inwestycji zagranicznych.

Zakłada się, że dzięki pozytywnym zmianą po przyjęciu wspólnej waluty, w ciągu 10 lat wzrost PKB może zwiększyć się dodatkowo o 2,5- 2,75 pkt. proc. Wprowadzenie euro spowoduje niestety marginalizację znaczenia NBP. Rada Polityki Pieniężnej straci możliwość swobodnego kształtowania poziomu stóp procentowych, a co za tym idzie sterowania podażą pieniądza. Bardziej widoczne staną się także dysproporcje pomiędzy zarobkami i cenami w Polsce, a tymi w krajach starej 15-stki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.