Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15631 miejsce

Zalewa nas fala „dzikich’’ wysypisk śmieci

Polska ma coraz więcej problemów z nowo powstającymi „dzikimi" wysypiskami śmieci. Czy jest sposób na powstrzymanie tego niedobrego trendu?

„Dzikie" wypiska śmieci bardzo ciężko zdefiniować, bo powstają spontanicznie w różnych miejscach, najczęściej na obrzeżach miasta, nieopodal osiedli mieszkalnych, domków jednorodzinnych oraz na rzadko uczęszczanych drogach. Co jest powodem tego, że powstają? Brak wiedzy z zakresu ochrony środowiska, czy może po prostu za wysokie koszty pozbywania się śmieci?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że jest różnica pomiędzy ilością
wytwarzanych odpadów komunalnych zebranych ( dane pochodzą z przedsiębiorstwa
zajmującego się zbieraniem odpadów komunalnych). Wynika z tego, że część odpadów komunalnych jest składowana w sposób niezgodny z prawem.

Ani ministerstwo środowiska, ani organizacje ekologiczne nie prowadzą statystyki występujących w Polsce "dzikich" wysypisk śmieci ze względu na brak jednoznacznej definicji dzikiego wysypiska śmieci. Istnieją jednak strony internetowe, które zajmują się rejestracją powstających dzikich wysypisk śmieci. Jedną z takich stron jest strona
www.śmieci –stop.pl, gdzie znajduje się baza występujących w całej Polsce dzikich wysypisk śmieci. Z danych portalu wynika, że najbardziej zaśmieconymi województwami są zachodniopomorskie oraz śląskie, a najczystszym województwo małopolskie.

Ekolodzy alarmują, ale ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie stwarzają
dla siebie i dla całego ekosystemu, porzucając śmieci w okolicznych lasach, drogach. Wśród
głównych zagrożeń wymieniają skażenie środowiska: głownie wody i gleby. Jak wyjaśnili mi drogą mailową przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody, tych składowisk nikt nie pilnuje, w związku z czym zagrożenie dla ludzi jest poważne, ponieważ istnieje groźba przedostania się do gleby i wody pitnej chemikaliów, zawartości szamb itp. Nielegalne stanowiska śmieci także stanowią zagrożenie dla zwierzą, np. metal, plastik, folie mogą ranić zwierzęta.

Przedstawiciele Ligi Ochrony przyrody przyczynę ciągle powstających dzikich wysypisk śmieci widzą w zbyt wysokich cenach za wywóz śmieci. Proponują zmniejszenie opłaty do niezbędnego minimum oraz nakładania bardzo wysokich kar w postaci mandatów na osoby, które w sposób niedozwolonych pozbywają się odpadów.

Ekolodzy z Ligi Ochrony przyrody tłumaczyli mi, że na dłuższa metę to się opłaci, ponieważ gdy policzy się koszty sprzątania i utylizacji dzikich wysypisk, czyszczenia rzek i jezior, straty dla gminy z powodu niechęci turystów, wywożenia śmieci z lasu, to może się okazać, że to jest wariant najtańszy i najkorzystniejszy; zarówno dla ludzi jak i dla przyrody.
.
Dzisiaj zgodnie z prawem kara za niezgodne z prawem składowanie opadów komunalnych niezgodnie z obowiązującymi przepisami jest karane mandatem w wysokości do 5 tys. złotych.

Ministerstwo środowiska także przygotowało projekt ustawy, który ma poprawić sytuacje bieżącą aktualnie projekt jest przedmiotem pracy podkomisji sejmowej.

Dobrze byłoby, gdyby ministerstwo środowiska w porozumieniu z ekologami wypracowało jakieś skuteczne rozwiązanie na powstające dzikie wypiska śmieci, bo w przeciwnym razie Polska może stać się jednym wielkim wysypiskiem śmieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ważny artykuł. Chyba się zmobilizuję i powróce do tematu. A tymczasem trochę o śmieciach w Szwajcarii link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mam przekonanie że winą jest zły system i błędne priorytety przyjęte przez Ministerstwo Środowiska.
To nie Kowalski ponosi odpowiedzialność, choć to on płaci kary do Unii. Ile milionów euro w tym roku? A MŚ się obudził na rok przed wyborami - wcześniej istotniejsze były plantacje orzecha włoskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eko Obywatel
  • Eko Obywatel
  • 24.02.2011 20:17

Wiceminister środowiska nie kryje korupcyjnej przyczyny braku implementacji unijnych zasad systemowych do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=85694&data=&_CheckSum=-1651848314

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eko Obywatel
  • Eko Obywatel
  • 24.02.2011 19:17

Pouczające jest też przeczytanie publikacji które w wyszukiwarce google otwierają się na hasło "unijne sankcje za odpady"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eko Obywatel
  • Eko Obywatel
  • 24.02.2011 18:10

"Ekolodzy z Ligi Ochrony przyrody tłumaczyli mi, że na dłuższa metę to się opłaci, ponieważ gdy policzy się koszty sprzątania i utylizacji dzikich wysypisk, czyszczenia rzek i jezior, straty dla gminy z powodu niechęci turystów, wywożenia śmieci z lasu, to może się okazać, że to jest wariant najtańszy i najkorzystniejszy; zarówno dla ludzi jak i dla przyrody.
.
Dzisiaj zgodnie z prawem kara za niezgodne z prawem składowanie opadów komunalnych niezgodnie z obowiązującymi przepisami jest karane mandatem w wysokości do 5 tys. złotych.

Ministerstwo środowiska także przygotowało projekt ustawy, który ma poprawić sytuacje bieżącą aktualnie projekt jest przedmiotem pracy podkomisji sejmowej.

Dobrze byłoby, gdyby ministerstwo środowiska w porozumieniu z ekologami wypracowało jakieś skuteczne rozwiązanie na powstające dzikie wypiska śmieci, bo w przeciwnym razie Polska może stać się jednym wielkim wysypiskiem śmieci". - Może dobrze byłoby aby ekolodzy zainteresowali się tym dlaczego w Polsce jest taka katastrofa - wystarczy wkleić do wyszukiwarki google hasło "program naprawczy dla polskiej gospodarki odpadami komunalnymi"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.