Facebook Google+ Twitter

Żałoba, czyli wielki kit...

Ogłoszenie żałoby po śmierci pielgrzymów we Francji trafiło w próżnię. I nie jest to przytyk do organizatorów koncertów...

Przez media przelała się fala krytyki wobec organizatorów koncertu Rolling Stonsów, którzy nie odwołali występu. Na czołówce jednego z tabloidów wprost pretensje do polskiej piosenkarki, za występ przed Stonsami... W innym tabloidzie - tekst niczym pretensja, że tancerzy Break Dance nie uszanowali żałoby (na trójmiejskich stronach mutacyjnych). Odmiana obu tabloidów i przywiązanie do wartości społecznych bardzo podniosły mnie na duchu. Ale... Przejrzałem oba do końca i nic nie rozumiem.

Tabloid piętnujący koncert na okładce wabi "kultowym komiksem". Wewnątrz plotkarski tekst o nowej miłości znanej pływaczki. I bez zahamowań - konkurs z grami losowymi, czy zachęta do słania SMS przepowiadających miłość życia. Tabloid ganiący breake-dancerów bez żadnego wstydu zamieszcza notkę, w której pisze o sztucznych piersiach aktorki bawiącej na plaży, a na innej stronie "atakuje mnie" zdjęcie klienta z ręką z charakterystycznie wyprostowanym środkowym palcem. O grze dla czytelników, nie wspominam... Jej obecność zdaje się być oczywista. I tak jest.

Ale dyskusje o żałobie to też "poważniejsze" media. Stacje puszczające komedie w głównym programie, w swoich kanałach informacyjnych dyskutują o koncercie Stonsów. W duchu potępienia.
W poniedziałek rano - portal internetowy dużej gazety informacyjnej. Żałobna strona główna. Czerń, kondolencje, smutek. Klikam na jeden z działów - kolory, uśmiechy, reklamy.

Politycy też "jadą" z żałobą krótko... Rząd uchyla rozporządzenie własnego członka pod jego nieobecność. W mediach fala spekulacji o konflikcie. Partia która mnie irytuje swoim opozycyjnym lenistwem nagle musi zwołać konferencje prasową z poparciem dla ew. wyborów. Premier mówi, że powie o wyborach, ale nie teraz tylko po żałobie. Zamieszanie jest takie, jakby powiedział już teraz.

I cała ta sytuacja wywołuje we mnie niesmak. Łamanie żałoby kontra belferskie - chwilami wręcz obłudne - napomnienia. Nie wiem co razi bardziej. I wtedy myślę - każdemu jego żałoba... Życie oficjalne nie ma już wielkiego wpływu na nasze codzienne wybory. Sami zostajemy z naszymi żałobami i naszymi zabawami. Mimo świadomości tragedii wielu z nas chce wykorzystać jedyny w roku urlop. I w sumie mamy do tego prawo. Bo ostatecznie wszystko to nasze wybory. Bez oficjalnej sztampy i dwulicowych pouczeń. I niech tak zostanie.

A Stonsi niech grają. W końcu nie ma przymusu słuchania.

CZYTAJ TEŻ TEKSTY
Oliwii Piotrowskiej
Dominika Cierpioła

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

do ef... rzadko odpowiadam na komentarze do moich tekstów. Tym razem tylko uzupełniam... Polsat, Jedynka, Dwójka - zgadza się. Ale to nie wszyscy... pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby w autobusie jechali członkowie SLD, były by koncerty, komedie i nikt by się nie oburzał.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

a ja mam taki postulat: żałobę niech każdy nosi w sercu tyle ile potrzebuje - a ci od "narodowej", zamiast biegać na pokazowe msze i przywdziewać okolicznościowe czarne garniturki przed kamrami, niech pomyślą co zrobić, żeby było lepiej. nie chodzi mi o bierzącą sytuację lecz ogólne podejście do problemów.

i jeszcze druga sprawa... tekst zasłyszany gdzieś w radio: dziś wszyscy łączymy się w bólu z rodzinami ofiar, zbieramy pieniądzę. a co będzię jutro? kto jeszcze zajmuje się problemami bliskich górników z Halemby?

Komentarz został ukrytyrozwiń

żeby żałoba była przestrzegana to musi być rzeczywiście odczuwana przez większość społeczeństwa... dlatego myślę, że lepsza byłaby krótsza żałoba, ale za to bez kitu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.07.2007 20:57

(+) jak zwykle... jeden z najlepszych artykulow na w24...

Komentarz został ukrytyrozwiń

z tymi komediami to by polemizował Polsat swoje komedie odwołał i na szybko wstawił co innego, np dzisiaj. Jedynka i Dwójka też zmieniły programy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo oczywiście. Stonsi powinni grać bo każdy widzi jak ta żałoba wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za inteligentny tekst piętnujący obłudę. Swoją drogą faktycznie, jakby się temu bliżej przyjrzeć, to głupawe plotkarskie artykuliki, komedie, czy reklamy jak zwykle zachęcające do bezmyślnego hedonizmu, faktycznie są w tych okolicznościach znacznie bardziej nie na miejscu niż koncert Stonesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.